Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Moda na PJM!?  (Przeczytany 14889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sally85

• Deaf
  • :)
Odp: Moda na PJM!?
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Maj 2009, 17:46:00 »
Oczywiście, że pytanie Drogi Lwie Serce!;) Jaka pretensja? Jaki wymóg? Bez przesady!
Wyluzuj Rycerzu!;)
"Ilekroć wyrzekasz się czegoś, wiążesz się z tym na zawsze"

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Maj 2009, 16:41:11 »
hmmm, pytanie... a zabrzmiało jak żądanie :lol:

Offline sally85

• Deaf
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Maj 2009, 20:39:13 »
Powtarzam raz jeszcze: TO BYŁO PYTANIE! TYLKO I WYŁĄCZNIE. Żadne żądanie. Jeśli ktos to tak odebrał, to nic na to nie proadzę. Ja mogę jedynie powiedzieć, że żadne żądanie ani też wymóg nie było w mojej intencji. Po prostu grzecznie zapytałam. Nie doszukuj się więc w mojej wypowiedzi drugiego dna, bo go nie ma:)

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Maj 2009, 20:42:25 »
widzisz sally, ja i LS cieszylibyśmy się widząc jakieś propozycje zamiast oczekiwań, odpowiedzi zamiast pytań...

widzę, że aluzji też nie pojmujesz, podobnie jak metafor...

PS Ty też wyluzuj... czy to w końcu takie ważne?  :)
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2009, 20:49:05 wysłana przez DeafHeart »

Offline sally85

• Deaf
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Maj 2009, 22:26:17 »
A ja bym się cieszyła, gdyby wszystko to, co napiszę nie było od razu "brane pod lupę" i sprawdzane, czy aby nie mam złych intencji, czy aby nie chcę zaszkodzić. Przykro mi trochę, bo naprawdę nie jestem Waszym wrogiem, traktuję Was i Waszą Kulturę z szacunkiem, chcę się jak najwięcej dowiedzieć, stąd moje pytania. A Wy wiecznie węszycie w nich jakieś ukryte dno. Ja rozumiem, że byliście dyskryminowani, że narzuca się Wam SJM i oralizm. Ja nie chce dla Was źle, ja nie chcę zaszkodzić, a mogę pomóc... Piszę pracę mgr o PJM, niedługo będę pisać kolejną o tożsamości Głuchych... Wśród znajomych (i nie tylko) tępię pojmowanie osób Głuchych jako niepełnosprawnych... Interesuję się tym, dużo czytam. Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie będę Was do końca rozumieć, bo to niemożliwe. Ale naprawdę traktuję Was jako nauczycieli... Na razie niewiele mogę zdziałać, ale z czasem mam nadzieję, że będę mogła pomóc, myślę, że mam duże możliwości i przede wszytkim chęci rozwoju naukowego. Chciałabym to kiedyś wykorzystać, ale tak, jak byście tego chcieli. Jestem przede wszytskim człowiekiem, nie traktuję Was przedmiotowo! Jestem człowiekiem, więc błądzę i pytam, jak każdy. Jestem takim "wioskowym głupeczkiem", jak to określił Bronisław Malinowski, człowiekiem spoza, który ciągle się czemuś dziwi, ale pozytywnie dziwi. Zadaje więc pytania dlatego, bo nie wszystko jeszcze rozumie (w zasadzie rozumie niewiele), ale chce się dowiedzieć po to, żeby nie wyrządzić nikomu krzywdy ani nie zrobić przykrości!

Więc, Droga Def Heart i Drogi Lwie Serce, nie miejcie do mnie o to żalu! Może kiedyś zrozumiem i te aluzje, i te metafory, na razie jestem tylko głupcem... :)

lostowiec

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Maj 2009, 22:34:48 »
sally 85 jeśli ktoś ma marną wiedzę o KG i PJM to nie powinien podejmować pisanie pracy magisterskiej o PJM i KG jak ktoś chce poznać to najlepiej się przyglądać z boku a nie podejmować pisanie w pracach mgr w tym kierunku.

Najlepiej by pisali ci którzy są mocno związani z KG oraz ojczystym językiem jakim jest PJM, bo inaczej praca wychodzi krzywo zupełnie pod innym pryzmatem.

Offline sally85

• Deaf
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Maj 2009, 22:38:54 »
Cóż, do odważnych świat należy! Jeśli tak myślisz, Twoja sprawa! Ja myślę, że nie idzie mi najgorzej:)
Poza tym, nie piszę tej pracy z perspektywy znawcy ani użytkownika PJM, jestem użytkownikiem polszczyzny i jedynie konfrontuję PJM z językiem polskim, co nie znaczy, że porównuję! Nie ma takiej opcji!

lostowiec

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Maj 2009, 22:43:33 »
Jest masa tematów na które można pisać magisterskę.

Nie rozumiem dlaczego akurat o PJM i KG nie mając zielonego pojęcia.

Nie pojmuję cię.

Może zmień temat pracy magisterskiej na taki gdzie posiadać pewne kompetencje w jakieś innej dziedzinie.

Offline sally85

• Deaf
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Maj 2009, 22:50:24 »
Dlaczego wyjaśniłam tutaj: http://www.deaf.pl/index.php/topic,11810.0.html

Nie zamierzam zmieniać tematu pracy!
Po 1: mam już połowę;p
Po 2: interesuje mnie to bardzo
Po 3: badam GRAMATYKĘ, obserwuję sama, uczę się PJM, duzo czytam, a kompetencje mam do badania języka fonicznego, jakim jest język polski. Niektóre rzeczy można przełożyć, można skonfrontować. Są to dwa DRASTYCZNIE różne języki, ale podobieństwa są:)

Offline billiothekasch

• Deaf
  • Być jak Jack Jason...
    • Migofil
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Maj 2009, 23:06:21 »
Też uważam, że ktoś całkowicie "zielony" nie powinien brać się za pewne sprawy. Ale Sally85 całkowicie zielona nie jest. Posiada wiedzę zarówno językoznawczą jak i antropologiczną, co więcej nie jest pozostawiona sama sobie, konfrontuje swoje spostrzeżenia z natywnymi użytkownikami Polskiego Języka Migowego i czuwa nad nią promotor. To nie jest praca nowatorska, to nie jest doktorat, to jest praca magisterska - odtwórcza.

Sally85 wiem, że jesteś na dobrej drodze, wiesz gdzie dzwoni i wiesz w którym kościele, ja trzymam kciuki i wierzę w takich "naturszczyków" jak Ty.

Wierzę, że się uda.
Dzieci głuche powinny najpierw zetknąć się z językiem migowym, bez względu na to, czy nauczycielami będą rodzice czy ktoś inny. Dopiero po opanowaniu języka migowego można rozpocząć pracę nad wpajaniem dziecku innych umiejętności-czytania i pisania, a może nawet języka mówionego. Nie ma dowodów na to, że umiejętność posługiwania się językiem migowym utrudnia nauczenie się mowy, co więcej-wydaje się, że jest dokładnie na odwrót. Oliver Sacks "Zobaczyć głos : podróż do świata ciszy"

Offline sally85

• Deaf
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Maj 2009, 23:16:45 »
A już myślałam, że "Bóg mnie opuścił":)
Dziękuję billiothekasch!;) Cieszę się, że jest ktoś, kto we mnie wierzy!;)
DZIĘKUJĘ za słowa wsparcia!;)

Offline Szczęśliwa_Julcia

• Deaf
  • Beatus, qui prodest, quibus potest
« Odpowiedź #51 dnia: 19 Maj 2009, 08:22:38 »
sally ja też w Ciebie wierzę i 3mam mocno kciuki :D cieszy mnie to, że za KG i PJM biorą się osoby które dopiero wchodzą w ten swiat :) uważam, że większym problemem byloby gdyby prace na ten temat miały pisać tylko te osoby, które biorą udział w konferencjach i biegle znają PJM ( choć oczywiście każdy z nich uważą,że tylko on zna dobrze a reszta miga w PJM regionalizmami bądź niezrozumiale :P ) bo to by prowadziło do tego, że  funkcjonowało by tylko jedno spojrzenie na świat ciszy
i choć mogłoby być nawet kilkaset prac to byłyby pisane tylko przez kilku autorów..
"Głusi mogą wszystko - oni tylko nie słyszą" J.King

Offline mk_scv

• Deaf
« Odpowiedź #52 dnia: 19 Maj 2009, 08:33:46 »
Czasami lepiej jest jak osoba neutralna napisze o KG, PJM i SJM. Wtedy nie ma takiej gorączki :)
Życzę powodzenia Sally.

Offline misiapysia

• MP
  • Deaf
    • blog
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Maj 2009, 08:54:25 »
Neutralna?

To, że interesuję się Kulturą Indian, wcale nie obliguje mnie do tego, żeby pisać o nich "mądrości".
Prawdziwe "naturszczyki" przebywają z Głuchymi.
Piękny temat "Moda na PJM" i wszystko tłumaczy.

Powodzenia sally, powodzenia...

Offline billiothekasch

• Deaf
  • Być jak Jack Jason...
    • Migofil
« Odpowiedź #54 dnia: 19 Maj 2009, 09:30:55 »
Czasami lepiej jest jak osoba neutralna napisze o KG, PJM i SJM.

Sally85  nie jest "neutralna", jest "świeża".

Prace magisterskie nie wprowadzają niczego nowatorskiego, nie są też czymś odkrywczym. Odpowiednio dobrana literatura, wiedza i analiza całości nie zaowocuje "mądrościami", tylko czymś syntetycznym i treściwym.

I wierzę, że tak będzie w tym przypadku.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2009, 09:32:51 wysłana przez billiothekasch »
Dzieci głuche powinny najpierw zetknąć się z językiem migowym, bez względu na to, czy nauczycielami będą rodzice czy ktoś inny. Dopiero po opanowaniu języka migowego można rozpocząć pracę nad wpajaniem dziecku innych umiejętności-czytania i pisania, a może nawet języka mówionego. Nie ma dowodów na to, że umiejętność posługiwania się językiem migowym utrudnia nauczenie się mowy, co więcej-wydaje się, że jest dokładnie na odwrót. Oliver Sacks "Zobaczyć głos : podróż do świata ciszy"

Offline kiciolda

• Deaf
« Odpowiedź #55 dnia: 19 Maj 2009, 09:59:16 »
Ja uważam, że dobrze, że sa tacy ludzie, którzy chcą wgłębiać nasza KG i PJM. W końcu trzeba zacząć od zera, może czasami sally zadaje niewygodne pytania, ale w końcu kto pyta ten nie błądzi.
Zatem Sally pytaj i nie obawiaj się krytyki. Ludzie to ludzie, są różni :)
Wierzę w Ciebie, przynajmniej nie jesteś taka, ktora mowi dzisiaj dzien dobry, a jutro juz tu nie wraca.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2009, 10:02:41 wysłana przez kiciolda »
Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty (by marthinez)

Offline Bajka

• Deaf
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Maj 2009, 11:17:34 »
Może odbiegając trochę od tematu głównego dodam swoje trzy grosze...

Teraz wiem że na szacunek osób Głuchych trzeba sobie zasłużyć. Nie można przyjść i powiedzieć "Oto ja! Teraz chcę uczestniczyć w waszym środowisku". Już nie jeden chciał zburzyć ten mur szybko. Z mojego doświadczenia wiem, że trzeba nad tym długo pracować. Powoli drążyć skałę. Kontaktować się, spotykać, rozmawiać i dawać dużo od siebie, a dopiero później czerpać od innych :)

Offline Lwie Serce

• Deaf
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Maj 2009, 15:11:48 »
Witajcie.

"Moda Polska", "Moda na Sukces".
Tylko to co na temat, a że dalej pisanie będzie inne (ale w Krainie Języka Motyli) - zapewne Motyli Policjant zrozumie.

Szczypta prywaty.

Nasze nieudolne tłumaczenie łogólnej treści GMG, Dekalogu (prawie za skrzydła wyciągaliśmy Nasze Motyle na Festiwal), GMG 2, wczoraj dwie godziny translacji "billowego dekalogu", itd...
I za każdom razom doświadczamy wielkiej satysfakcji, gdyż Nasze Motyle migotają, że to wiedzą i cieszą się, że któś o tem pisze (gada).
Poniekąd to chore, ażeby szarak opowiadał Motylom o Ich świecie i Ich prawdach oczywistych (nota bene jak zaczynają migotać, to pomimo korony czujemy się po trosze jak "ubogi krewny").

Po staremu - Poprostuagniecho (ze skaczącym ludkiem po maluczkich wysepkach).
Jaka jest zawartość cukru w cukrze ? Możesz Nam odpisać ?

Rzeczone Motyle nic z Łąki nie jarzą, a nawet jak jarzą to nie chcą pisać - wieta dlaczego. Zaraz znajdują się persony ze swoim standardowym: "masz jakieś kompleksy", albo "piszesz niegramatycznie", etc, etc...

...a mają tyle do przekazania, że ho, ho... Wszystkie posta pisane jako "anty" o implantach, sztuczydle językowym, są marną namiastką tego co z wielką pasją migotają Nasze Motyle - tu odbywa się swego rodzaju "dziecinada".

Na ten przykład, czy istnieje możliwość założenia "Nowej Łąki". Łąki sprawionej nie na podobieństwo "wieży Babel", jeno tylko dla Motyli (i oczywizda dla ichnich druhów) ?

Pozdrawiam
Lwie Serce

Po. Sc.

A tedy możemy się założyć, iż nawet sam Sir Lost i jemu podobni nie dostawaliby nerwa.

Offline Szczęśliwa_Julcia

• Deaf
  • Beatus, qui prodest, quibus potest
« Odpowiedź #58 dnia: 19 Maj 2009, 15:26:43 »
Szanowny Lewku jest taka możliwość aby założyć nieskażoną Łąkę dla migotliwych Motylków :) wczoraj pisał o tym mk_scv - wystarczy tylko założyć domenę np. www.kulturagluchych.pl albo www.pjm.pl bądź nawet www.czystalaka.pl :)
i po problemie :)
bo deaf jest także niestety dla szarych motylków :)
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2009, 15:28:32 wysłana przez Julcia »
"Głusi mogą wszystko - oni tylko nie słyszą" J.King

Offline Lwie Serce

• Deaf
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Maj 2009, 15:32:17 »
Szanowny Lewku jest taka możliwość aby założyć nieskażoną Łąkę dla migotliwych Motylków :) wczoraj pisał o tym mk_scv - wystarczy tylko założyć domenę np. www.kulturagluchych.pl albo www.pjm.pl bądź nawet www.czystalaka.pl :)
i po problemie :)
bo deaf jest także niestety dla szarych motylków :)

I właśnie dla tegoż trza rozłączenia

a kysz, a kysz...szara mysz
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2009, 15:34:09 wysłana przez Lwie Serce »