Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Wlasna dzialalnosc gospodarcza - co, jak, kiedy?  (Przeczytany 19122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bronze

• Deaf
    • Anna Kudra PHOTOGRAPHY
Wlasna dzialalnosc gospodarcza - co, jak, kiedy?
« dnia: 27 Styczeń 2011, 13:21:18 »
Witam,

postanowilam utworzyc osobny watek dotyczacy wylacznie tworzenia wlasnej dzialalnosci gospodarczej. Mozecie tutaj zadawac pytania badz dodac wlasne doswiadczenie m. in. o tym jak pozyskac fundusze na ww. dzialalnosc, oraz czy rozne fundusze mozna laczyc badz nie. Do tego jeszcze jakies wymagane dokumenty. Innymi slowami: wszystko jak w temacie ;)

Do dziela!

Offline Hawkins

• Deaf
Odp: Wlasna dzialalnosc gospodarcza - co, jak, kiedy?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2011, 13:27:45 »
No to pierwsze pytanie.  Gdzie (nie liczac PFRON) można sie starac sie dofinansowanie na dzialanosc gospodarcza?

deidre

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2011, 13:43:57 »
no to zakladamy firme :)

masz szereg możliwości. Osoby bezrobotne (okres zarejestrowania nie jest istotny) mogą pozyskać dofinansowanie z 2 źródeł:
1)bezpośrednie z Powiatowego Urzędu Pracy (do ok 19 tys zł)  - składamy wniosek o przyznanie jednorazowej dotacji na otwarcie działalności gospodarczej w kwocie ( 6 krotność przeciętnego wynagrodzenia ) czyli jeżeli zmienia się średnia krajowa to zmienia się suma obecnie oscyluje w okolicach ( 18 - 19 tys ), największy problem stanowią żyranci *1550 brutto 2 osoby.

2)lub też poprzez współpracą z tzw. operatorami z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (do ok 40 tys zł.

3) przez PFRON jak dla osoby niepelnosprawnej (ale o tym szerzej moze innym razem).

Trzeba odwiedzic PUP i WUP czy MUP :)

Dla  wymagających adresy stron www:

woj. dolnośląskie: www.pokl.dwup.pl

woj. kujawsko-pomorskie: www.wup.torun.pl

woj. lubelskie: www.wup.lublin.pl

woj. łódzkie: http://efs.wup.lodz.pl

woj. małopolskie: www.pokl.wup-krakow.pl

woj. mazowieckie: http://pokl.mazowia.eu

woj. opolskie: www.pokl.opolskie.pl

woj. podkarpackie: http://pokl.wup-rzeszow.pl

woj. podlaskie: www.pokl.wrotapodlasia.pl

woj. pomorskie: www.woj-pomorskie.pl

woj. śląskie: http://efs.wup-katowice.pl

woj. świętokrzyskie: www.wup.kielce.pl

woj. warmińsko-mazurskie: www.up.gov.pl

woj. wielkopolskie: http://efs.wup.poznan.pl

woj. zachodniopomorskie: www.wup.pl
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2011, 13:54:47 wysłana przez deidre »

Offline bronze

• Deaf
    • Anna Kudra PHOTOGRAPHY
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2011, 14:03:13 »
A ja jestem ciekawa czy mozna laczyc dofinansowanie z UE z punktu 2) wraz z dofinansowaniem z PFRON-u?

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2011, 16:31:29 »
A ja jestem ciekawa czy mozna laczyc dofinansowanie z UE z punktu 2) wraz z dofinansowaniem z PFRON-u?
wszystko zalezy skald pochodza te zrodla dofinansowan

jesli z de minimus to nie mozna laczyc a jesli jedno tak a drugie z innej puli to mozna laczyc, wszystko pisze w regulaminach jak i w wnioskach bo tam na pewno jest rubryka "czy korzystalas z pomocy UE lub de minimus przez 2 lata" jakos tak to brzmialo

jestem zdania ze osoba ktora jest bezrobotna ma za tyle czasu aby polatac za papierami i pozalatwiac.
a jesli ktos tego nie ma to warto dac zlecenie tego projektu do jakiegos biura- tutaj glownie ci co skaldaja wnioski do urzedu marszalkowskiego lub innych wiekszych projektow bo UP jest najmniejszym dofinansowaniem bo tylko do 20 tys ale najszybciej

jakie doswiadczenia, warto porozgladac, wazny jest pomysl, czasem lepeij wydac kilka set zloty na wizyalizacje przedsiebiorstwa i sprawdzic czy sie utrzyma na rynku takie cos prowadza u mnie w miescie wyzsze szkoly, jak rowniez prowadza przez 2 lata ksiegowosc i inne papierkowe sprawy po to aby mloda osoba mogla sie skupic na robocie i pozyskiwaniu klientow.

opcji jest wiele, wazne zeby cos skorzystac, warto tez pojezdzic bo inne regiony bo jak zakladamy w innym regione firme to moga byc inne ulgi i dofinasowania a prace mozemy miec u siebie na miejscu.

z doswiadczenia wiem ze nie warto zakladac spolke z rodzina- zwykle konczy sie to klapa i poklucona rodzina
z doswiadczenia wiem ze lepiej zatrudnic dobrego fachowca i przez rok doplacac mu do wynagrodzenia bo on wyrobi nam marke, opcja jest tez jesli ktos ma uprawnienia to moze wziac pod szkrzydla uczniow na szkolenia albo wiezniow do pracy.

jak wyglada dofinansowania z pfron nie wiem bo ja nie zakladalem tylko znajomym pomagalem a im sie nie nalezalo bo sie zdrowi, wiem ze jeden po 2 latach utrzymania na rynku planuje zatrudnic niepelnosprawnego, ale ja mu szukac nie bede.

a wiec jak ktos chce to sprobuje, wazne zeby sie nie zrazac, wszystko jest do opanowania, najwazniejszy jest pomysl i nasze podescie do sprawy, bo jak bedziemy gadac ze zycie jest ciulate i ze sie nic nie uda to nic sie nam nie uda.

a jak sie nie uda to przeciez mozna sprobowac cos innego.

znam takich co juz 3 razy otwierali firme a za kazdym razem o innym profilu,

ja na razie studiuje, chcialbym wykorzystac wiedze i uprawnienia do otwracia interesu ktory bedzie sie specjalizowal informatyka i inzynieria produkcji, na razie chce zrobic praktyki i zobaczyc z czym przedsiebiorstwa produkcyjne borykaja.

mani wiysz. lepi spisz

Offline Hawkins

• Deaf
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2011, 16:40:43 »
Ja mam pomysl i daze do tego, tylko póki co problem z "zabezpieczeniem" dofinansowania. Trzeba miec poreczyciela wrazie, gdyby firma upadla w ciagu 2 lat. Pytanie: czy jest inny form zabezpieczenia zamiast poreczyciel?

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2011, 16:44:35 »
Ja mam pomysl i daze do tego, tylko póki co problem z "zabezpieczeniem" dofinansowania. Trzeba miec poreczyciela wrazie, gdyby firma upadla w ciagu 2 lat. Pytanie: czy jest inny form zabezpieczenia zamiast poreczyciel?
z tym to zawsze jest problem, znajomy szukal 4 miesiace i dopiero dalszy wujek sie zgodzil ale on ma kupe kasy wiec jakos nie scierpi.

to zalezy na jaka kwote, poryczyciele sa najpowchechnie forma zabezpieczen, jest tez kredyt bankowy o niskim oprocentowaniu a tak to nie wiem

a jaki masz pomysl????
mani wiysz. lepi spisz

Offline pelnamoc

• Deaf
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2011, 22:24:04 »
Ludziska,

dlaczego nie piszecie ze ON (tj "poszukujący pracy" jak i "bezrobotny") może się ubiegać o 58tyś (??) dofinansowanie z UP?
Czy ten program został zlikwidowany?
To w końcu jest możliwe -- PFRON nie ma dużo pieniędzy w dzisiejszych czasach.

ON-PP
pozycja #4 w linku poniżej :

http://www.up.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=110

i  (uwaga: czerwony tekst dotyczy 2010 a nie 2011, więc program jest otwarty).

http://www.up.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=117

i dla ON-bezrobotnego :
http://www.up.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=109
http://www.up.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=116
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2011, 22:52:23 wysłana przez pelnamoc »

Offline pelnamoc

• Deaf
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2011, 23:16:06 »
dlaczego nie piszecie ze ON (tj "poszukujący pracy" jak i "bezrobotny") może się ubiegać o 58tyś (??) dofinansowanie z UP?

nie mogę już modyfikować.

chyba się trochę pomyliłem.
tu jest napisane 3850
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1786_PLK_HTML.htm
ale to chyba nie o te chodzi ale o
http://www.e-pfron.pl/epfronweb/sites/epfront/aktualnosci/przecietne_wynagrodzenia.html

wtedy to by było 48 tyś. a nie 58 tyś.

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Styczeń 2011, 23:35:16 »
tak jak pisalem w kazdym urzedzie pracy jest innaczej kaazzdy urzad ma swoje odrebne przepisy

u nas zawsze bylo do 20 tys zl z urzedu pracy

a wyzej to urzedy wojewodzkie dawaja typu urzad marszalkowski czy inne urzedy wojewodzkie

a w linkach nic ciekawego nie ma przejrzalem na szybko i nigdzie nie pisze ile wynosie wartosc max dofinasowania

kazdy wie ze rok 2010 byl katastrofalny dla  PFRON ale to nie oznacza ze 2011 bedzie zyla zlota predzej bedzie taki sam jak 2010 lub jeszcze gorszy

mani wiysz. lepi spisz

Offline pelnamoc

• Deaf
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Styczeń 2011, 07:44:30 »
a w linkach nic ciekawego nie ma przejrzalem na szybko i nigdzie nie pisze ile wynosie wartosc max dofinasowania

to było do mnie?
czytuję z moich linków:
maksymalna wysokość ze środków PFRON to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia,
(przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest kwartalnie przez Prezesa GUS)

to daje:
3200*15 = 48000 PLN.

Offline bronze

• Deaf
    • Anna Kudra PHOTOGRAPHY
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Styczeń 2011, 08:22:39 »
W dobie braku kasy PFRON tyle nie da ;]

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Styczeń 2011, 11:25:44 »
W dobie braku kasy PFRON tyle nie da ;]
to na pewno

PFRON nie wie czy uruchomi podstawowe programy a wątpie żeby to uruchomił zresztą na urzędach niektórych piszę o tym że są wstrzymane zbieranie wniosków chyba na 2010 rok i wydaje mi się że na 2011 rok będzie podobnie wieć cieżko

a 3200 zł to jest najniższe wynagrodzenie w kraju?
mani wiysz. lepi spisz

Offline ajaa

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Styczeń 2011, 12:42:38 »
Przeciętne - nie najniższe.

(O fajnie by było, gdyby było najniższe, przy obecnych cenach!)

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Styczeń 2011, 13:06:35 »
Przeciętne - nie najniższe.

(O fajnie by było, gdyby było najniższe, przy obecnych cenach!)
a przepraszam mój błąd źle doczytałem

ale to jest dużo jak na przeciętne wynagrodzenie, u mnie bardzo mało osób zarabia taka kwotę
mani wiysz. lepi spisz

Offline bronze

• Deaf
    • Anna Kudra PHOTOGRAPHY
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Luty 2011, 12:36:50 »
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/484231,projekty_szkoleniowe_urzad_pracy_wyplaci_nizsza_dotacje_na_biznes.html

Projekty szkoleniowe: Urząd pracy wypłaci niższą dotację na biznesOperatorami projektu czyli pośrednikami szkolącymi przyszłych przedsiębiorców oraz wypłacającym im dotacje na własny biznes mogą być powiatowe urzędy pracy. Wypłacana przez nie dotacja z UE jest jednak o połowę niższa niż w innych projektach.

Realizując projekt dla przyszłych przedsiębiorców, powiatowe urzędy pracy muszą stosować przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak podkreśla Ilona Misiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (przypis 36), dotyczy to kwot, stawek, form wsparcia oraz grupy docelowej.

To oznacza, że powiatowe urzędy pracy mogą zrealizować projekt w ramach Działania 6.2 PO KL i wypłacić dotacje tylko osobom bezrobotnym zarejestrowanym w PUP właściwym dla zameldowania stałego lub czasowego.

Konsekwencją zastosowania przepisów ustawy jest tez niższa kwota dotacji niż w podobnych projektach realizowanych przez firmy szkoleniowe czy fundacje. Te przyszłym przedsiębiorcom wypłacają wsparcie w wysokości do 40 tys. zł. PUP, mimo że korzystają ze środków unijnych, wypłacą tylko równowartość sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 19,2 tys. zł).

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Luty 2011, 12:04:08 »
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/484231,projekty_szkoleniowe_urzad_pracy_wyplaci_nizsza_dotacje_na_biznes.html

Projekty szkoleniowe: Urząd pracy wypłaci niższą dotację na biznesOperatorami projektu czyli pośrednikami szkolącymi przyszłych przedsiębiorców oraz wypłacającym im dotacje na własny biznes mogą być powiatowe urzędy pracy. Wypłacana przez nie dotacja z UE jest jednak o połowę niższa niż w innych projektach.

Realizując projekt dla przyszłych przedsiębiorców, powiatowe urzędy pracy muszą stosować przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak podkreśla Ilona Misiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (przypis 36), dotyczy to kwot, stawek, form wsparcia oraz grupy docelowej.

To oznacza, że powiatowe urzędy pracy mogą zrealizować projekt w ramach Działania 6.2 PO KL i wypłacić dotacje tylko osobom bezrobotnym zarejestrowanym w PUP właściwym dla zameldowania stałego lub czasowego.

Konsekwencją zastosowania przepisów ustawy jest tez niższa kwota dotacji niż w podobnych projektach realizowanych przez firmy szkoleniowe czy fundacje. Te przyszłym przedsiębiorcom wypłacają wsparcie w wysokości do 40 tys. zł. PUP, mimo że korzystają ze środków unijnych, wypłacą tylko równowartość sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 19,2 tys. zł).
no to jednak dobrze myślałem

jakieś 20 tys.
mani wiysz. lepi spisz

deidre

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Luty 2011, 12:21:42 »
I jeszcze jedna wazna rzecz: mianowicie - skladki ZUS

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch różnych źródeł dofinansowania składek na ubezpieczenie społeczne. Do dotychczasowego z PFRON dołącza możliwość rozliczenia w ramach projektów unijnych.

Możliwość tę uzyskują osoby, które otrzymują dotację z tytułu uczestnictwa w projektach unijnych przygotowujących do założenia własnej firmy. Jeśli otrzymają dotację przysługuje im również tzw. wsparcie pomostowe w wysokości 1386 zł, przez co najmniej pół roku. W jego ramach można rozliczyć także składki na ubezpieczenie społeczne.

Jednak aby nie złamać zasady podwójnego finansowania ze środków publicznych trzeba się zdecydować na jedno źródło finansowania. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy refundują już składki w PFRON muszą zrezygnować z jednego ze źródeł dofinansowania na ten cel."

Unia Europejska zapłaci składki przedsiębiorcy z niepełnosprawnością
Autor: oprac: Filip Miłuński, Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

deidre

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2011, 11:21:41 »
Wklejam ponizej ciekawy artykul odnosnie dofinansowan do otworzenia dzialalnosci gospodarczej w woj. malopolskim.

Dotacje unijne kojarzą się w Polsce głównie z wielkimi inwestycjami, autostradami czy tramwajami. Jednak pieniądze z Brukseli może zdobyć też osoba, która ma dość szukania etatu, ma za to pomysł na firmę.

Fundusz Infrastruktura i Środowisko, z którego pochodzą środki na największe przedsięwzięcia infrastrukturalne w Polsce, to największy program unijny, lecz tylko jeden z wielu.

Od roku 2007 pieniądze z Unii Europejskiej mogą zdobywać również osoby i przedsiębiorstwa prywatne. W ramach programów Kapitał Ludzki oraz Innowacyjna Gospodarka każdy z nas może starać się o wsparcie swojego biznesu. Celem tych programów jest rozwój przedsiębiorczości i aktywizacja osób bezrobotnych. Kapitał Ludzki daje szanse zdobycia 40 tys. zł na założenie firmy. Innowacyjna Gospodarka z kolei to fundusz dla istniejących przedsiębiorstw, które szukają pieniędzy na inwestycje w swój rozwój.

Jak ruszyć z firmą?

Sięgnięcie po 40 tys. zł z KL jest jedną z popularniejszych form rozpoczęcia zarabiania na życie wśród młodych osób. Udział w programie nie ogranicza się wyłącznie do podania swego numeru konta i nie polega na zarejestrowaniu się w urzędzie pracy. Tym bardziej że prócz urzędów pracy pieniędzmi z KL przyznawanymi na rozpoczęcie własnego biznesu dysponują również inne organizacje, jak choćby Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie nie udziela właściwie żadnych informacji na temat sposobów zdobywania dotacji, odsyła od razu do operatora. Pośredniak można całkowicie pominąć i od razu skontaktować się z jednym z operatorów, których lista znajduje się na stronie pokl.wup-krakow.pl.

Operatorzy Kapitału to organizacje wyłonione przez WUP w konkursie. Urząd zrzuca na nich ocenę biznesplanów przygotowanych przez chętnych na dotację oraz dysponowanie pieniędzmi. Zajmują się również organizacją szkoleń i doradzają, jak ukierunkować profil przedsiębiorstwa, by miało ono szansę utrzymać się na rynku.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy operatorzy będą mieli do rozdania 23 mln zł; jak łatwo policzyć, 40 tys. zł dotacji wystarczy dla ponad 550 chętnych osób. W tym roku wyznaczono też specjalną pulę dla osób z rejonów dotkniętych powodzią: 7,5 mln zł. Od początku realizacji projektu w 2007 roku dotacje otrzymało do dziś ponad 6 tys. osób.

Przyznawaniem dotacji na własną działalność gospodarczą w tym roku zajmuje się za WUP dziewięć instytucji. Jedną z nich, zajmującą się mieszkańcami całego województwa, jest Instytut Przedsiębiorczości "Prymus". Ma do rozdania 30 dotacji w wysokości 40 tys. zł (część już przyznał). Do prowadzonego przez siebie programu przyjmuje mężczyzn nie starszych niż 25-letnich oraz kobiety (te wymogi są różne u poszczególnych operatorów).

Nie każdy może dostać

Nim kandydat dostanie dotację na swoje konto, musi przejść przez sito wymogów. Uczestniczy niejako w konkursie, w którym jego pomysł na przedsiębiorstwo jest oceniany pod kątem merytorycznym. Odrobinę większe szanse na dotację (dostają dodatkowe punkty) mają zwykle mieszkańcy spoza Krakowa, którzy - przynajmniej w teorii - mają większe kłopoty z rozpoczęciem własnego biznesu.

Pomysł na firmę jest podstawowym wymogiem. Trzeba też czasem spełnić kilka wymagań formalnych (jak choćby być w odpowiednim wieku). Edyta Karcz, doradca z Prymusa, która rozmawia ze starającymi się o dotację, przyznaje, że zainteresowane wsparciem są głównie młode osoby. - Często już po tym, jak zadają pytania, widać, czy mają szansę na dotację - mówi Karcz. - Czasem przychodzą do nas ludzie, którzy nie wiedzą nawet, że u nas nie spełnią wymogu formalnego. Ale niewiedza nie wyklucza - zapewnia doradca.

Wśród starających się o dotację niemal połowa pojawia się z nierealnymi planami biznesowymi. - Najczęściej te oderwane od rzeczywistości plany związane są z internetem i portalami społecznościowymi. Ludzie czasem w karykaturalny sposób przeszacowują potencjalne zyski - opowiada Karcz. Czasem takie pomysły można sprowadzić na ziemię, ale często odpadają ze względów merytorycznych. - Najprzychylniej oceniane są więc proste, bezpieczne plany, takie jak gabinet fryzjerski czy zakład fotograficzny, którym już przyznaliśmy wsparcie - dodaje pracownik Prymusa.

Żmudna procedura...

O dotację na start może się starać każdy, kto nie ma już firmy (dla takich osób przewidziane są inne fundusze). Procedura starania się o wsparcie finansowe jest dość czasochłonna ze względu na konieczność rzetelnej oceny planów kandydata.

Po spełnieniu wymogów formalnych trzeba opisać swoje plany; to nie jest jednak jeszcze biznesplan. Karolina Sekuła, która zdobyła już pieniądze dla swojej firmy, opisuje: - Po wstępnej kwalifikacji musiałam się przygotować na spotkania z finansistami, do których dopuszczono 30 osób. Przechodziłam też badania psychologiczne, w których odpowiadałam m.in. na pytanie, czy dwie osoby pobierające się z miłości są szczęśliwe. Test miał pomóc ocenić, czy nadaję się na rekina biznesu.

Sekuła o możliwości zdobycia dotacji dowiedziała się od znajomych. Część z nich nie dostała pieniędzy, wiedziała więc, że łatwo nie będzie. Zdecydowała się startować w konkursie chrzanowskiego oddziału Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, bo choć mieszka w Krakowie, tam jest zameldowana. - Było to dla mnie bardziej korzystne. W mniejszych miastach jest też mniejsza konkurencja - przyznaje Karolina.

Po rozmowach i testach z 30 osób została wyłoniona piętnastka; spośród nich dotację otrzymało jedynie 10 osób. Wszystkich 15 kandydatów musiało jednak uczestniczyć w szkoleniach z podstaw księgowości, marketingu i reklamy. - Odbywały się one często w niewygodnych godzinach. Moja poprzednia praca pozwalała mi na to, by bez specjalnego wysiłku w nich uczestniczyć, ale niektórzy musieli zwalniać się z pracy lub z zajęć w szkołach - zwraca uwagę Sekuła.

...warta wysiłku

Szkolenia okazały się przydatne. Karolina twierdzi, że inaczej spojrzała dzięki nim na swoje plany. Dowiedziała się więcej o szukaniu klientów i jak będzie musiał wyglądać jej dzień pracy, by firma wypaliła. - Aby przygotować biznesplan, nie mogłam opierać się wyłącznie na obiegowych opiniach. Potrzebowałam twardych danych - wyjaśnia.

Założyła firmę świadczącą usługi fotograficzne dla zamożniejszych klientów, współpracuje też z organizatorami wesel (w biznesie zwanym wedding planner). Potrzebowała zatem statystyk na temat tego, ile osób bierze ślub, jaka jest liczba osób zarabiających powyżej średniej krajowej. - Nikomu nie zlecałam pisania biznesplanu, choć niektórzy tak robią. Wyszłam z założenia, że nie uda mi się osiągnąć sukcesu, jeśli od samego początku nie zacznę opierać się na własnych możliwościach - twierdzi nasza rozmówczyni.

Na koniec musiała "sprzedać" swój pomysł ludziom, którzy nie znali się na jej branży, ale znali na finansach i mieli uwierzyć w jej sukces. - To prawie jak zdobywanie inwestora. Trzeba przyłożyć się do tej prezentacji - zapewnia Karolina.

Ryzyko nieduże

Nasza bohaterka do tego, by oferować wysokiej jakości usługi fotograficzne oraz pozaszkolne warsztaty fotograficzne musiała kupić odpowiedni sprzęt: fotograficzny i komputerowy. Bez dotacji nie mogłaby sobie na to pozwolić.

Za 40 tys. zł, które dostała, mogła sobie pozwolić na sprzęt z najwyższej półki. - Istnieją określone zasady, na co można przeznaczyć pieniądze, ale pozwalają na wiele - zdradza Sekuła. - Można je wydać również na opłaty dla ZUS-u. Wiem też, że w przeciwieństwie do mnie niektórzy beneficjenci dotacji brali dodatkowe pożyczki w bankach - dodaje.

Aby nie ponosić konsekwencji, firma, która powstała na bazie dotacji, musi istnieć co najmniej rok. W innym przypadku pieniądze trzeba oddać. - Na razie nie jest idealnie, ale wciąż się rozwijam. Nie da się rozkręcić firmy w pół roku, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość - podsumowuje.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,9212118,Unijne_dotacje_dla_ludzi_z_pomyslami_na_firme.html#ixzz1G0B6g0he

Offline bronze

• Deaf
    • Anna Kudra PHOTOGRAPHY
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Marzec 2011, 10:08:06 »
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/495674,nizsze_dotacje_dla_bezrobotnych_na_zalozenie_wlasnej_firmy.html

Urzędy pracy obniżają maksymalne pułapy dotacji na biznes dla bezrobotnych. Krótsze są również staże. To dlatego że mają mniej pieniędzy na aktywizację niż rok wcześniej.
Dotacja na biznes

Dotacja na biznes
Galeria zdjęć: 1 z 1

Zgodnie z ustawą budżetową w tym roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu ma zostać przeznaczone 3,2 mld zł. W ubiegłym roku było to ponad 7 mld zł. Tak radykalne obcięcie pieniędzy spowodowało, że firmom i bezrobotnym trudniej jest uzyskać wsparcie z urzędu pracy. Dodatkowo wprowadziły one znacznie ostrzejsze kryteria, które muszą spełnić zainteresowani, żeby uzyskać wsparcie.

Jak sprawdziliśmy, część urzędów obniża maksymalny pułap dotacji. Tak jest w Warszawie czy Kaliszu. Tam bezrobotny nie dostanie 20,6 tys. zł, ale 16 tys. zł. W Gdańsku osoba ubiegająca się o dotację musi przedstawić dwóch poręczycieli i dysponować 50-proc. wkładem własnym.

– Są to albo pieniądze, albo zabezpieczenie majątkowe w postaci samochodu lub maszyny – mówi Roland Budnik, dyrektor urzędu pracy (PUP) w Gdańsku.

Urzędy obniżają także maksymalną kwotę refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. W Kaliszu podobnie jak w przypadku dotacji firmy mogą na ten cel dostać zamiast 20,6 tys. zł o 4,6 tys. zł mniej. W Bydgoszczy urząd w ogóle nie realizuje refundacji ze względu na brak pieniędzy.

Inną popularną formą aktywizacji bezrobotnych są staże. W tym roku będą one krótsze – zamiast sześciomiesięcznych urzędy oferują zaledwie trzy- lub czteromiesięczne staże. Tak jest w Wadowicach. W Bydgoszczy mogą na nie liczyć tylko wybrane osoby.

– Kierujemy na staże wyłącznie bezrobotnych powyżej 50. roku życia, tych, którzy nie skończyli 25 lat i niepełnosprawnych – mówi Tomasz Zawiszewski, zastępca dyrektora PUP w Bydgoszczy.

Ograniczenia nie ominęły również szkoleń. Niektóre urzędy w ogóle nie prowadzą szkoleń grupowych (np. w Raciborzu) albo tylko tanie i dla małych grup (np. w Kutnie). Z kolei na szkolenia indywidualne wysyłają tylko tych bezrobotnych, którzy mają zapewnienie od pracodawcy, że po kursie ich zatrudni. Niektóre oprócz tego kryterium wprowadziły także finansowe, obniżając maksymalny pułap dofinansowania z 9,2 tys. zł do 5 tys. zł (w Warszawie) i 1,5 tys. zł (w Kutnie).

– Urzędy pracy mogą ograniczać warunki przyznawania poszczególnych form aktywizacji, bo ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje jedynie na maksymalne kwoty wsparcia i terminy – mówi Agnieszka Lechman-Filipiak partner, DLA Piper Wiater.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-03-15