Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Renta socjalna  (Przeczytany 14445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nicola

• Deaf
  • Szczęśliwa mężatka :)
Renta socjalna
« dnia: 27 Kwiecień 2005, 10:19:02 »
RENTA SOCJALNA OD 1 PAŹDZIERNIKA 2003 R.
podstawa prawna: ustawa z dn. 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r., Nr 135, poz. 1268)

Od 1 października 2003 r. ośrodki pomocy społecznej nie zajmują się już przyznawaniem i wypłacaniem rent socjalnych. Osoby, którym przysługuje to świadczenie muszą zwracać się teraz do oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady oraz przeznaczenie tej formy wsparcia pozostały bez zmian.
Renta socjalna przysługuje więc osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
O całkowitej niezdolności od pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS. Przyznawana jest renta socjalna stała lub okresowa (w zależności od tego na jak długo orzeczona zostanie niezdolność do pracy).
Wysokość renty socjalnej zależy od wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta została opodatkowana i ubruttowiona co oznacza, że potrąca się od niej składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. W momencie przejścia tego świadczenia do ZUS, osoba uprawniona otrzyma "do ręki" 419,07 zł.
Nadal renty socjalnej nie można łączyć m.in. z emeryturą czy rentą - z wyjątkiem renty rodzinnej (chyba, że jej wysokość przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy). Trzeba pamiętać, że lista powodów utraty prawa do renty socjalnej została rozszerzona. Nie otrzyma jej np. właściciel nieruchomości rolnej pow. 5 hektarów lub osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne.

Offline Nicola

• Deaf
  • Szczęśliwa mężatka :)
Odp: Renta socjalna
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień 2005, 10:20:44 »
RENTA SOCJALNA
721,70 zł - to kwota (brutto) której nie mozna przekroczyć pobierajac wyplatę w zakladzie. Kwota netto to okolo 570-580 zł. Jeśli ją przekroczysz renta zostanie Tobie zawieszona Mozesz zarobic te 570 - 580 zł (netto) ł + pobierac rentę w kwocie  472,57 zł.

RENTA ZUS-owska
od 1 marca 2005 r. jest to kwota 1683,90 zł ( jest to 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy) możesz taką kwote zarobic i pobierać rente Zus-owską. Pamietaj, że kwota 1683,90 zl jest to kwota brutto, czyli netto (na reke) okolo 1100-1200 zł - tej kwoty nie możesz przekroczyć.
W przypadku gdy przychód osiągany przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale będzie niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia - emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia. W przypadku przekroczenia 130% renta zostanie zawieszona.

ps. Nie ponoszę odpowiedzialności za wyliczenia "na rękę" - to tylko moje wyliczenia - moga one wynosić więcej niż tu podałam albo mniej. Musisz dowiedzieć się dokladnie u siebie w mieście.

Na marginesie:
Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2005 r. wynosi 849,00 zł

Offline Jogurcik

• Deaf
  • Samochód jest Bogiem, prędkość nałogiem :)
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwiecień 2006, 21:38:02 »
Nicola... teraz zauwazylam ze nie chetnie przyznaja rent socjalnych:( pare kumpli ze szkoły którzy maja 2 grupe nie dostali renty... bo oni ich tam jakos przebadali i stwierzdzili ze sa pelnosprawni chociaz nie slysza wcale wiec jak z tym jest? i jak ta rente teraz załatwiac?
:::::::::::::A GreAt mAn iS hE wHo hAs nOt LoSt tHe hEarT oF a cHiLd:::::::::

Offline pawcioos

• Deaf
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień 2006, 23:02:00 »
jogurcik18: wszystko się zmieniło od momentu jak rente teraz wypłaca ZUS. I nagle okazuje się że są zdrowi :/ Szanse masz małe niestety... ja nie słyszałem żeby komuś dali taką rentę.

Co do kwoty której nie wolno przekraczać to jest napisane tu:
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm#_odn3

czyli nie wolno przekroczyć na dzień dzisiejszy 758,60 zł

Pozdrawiam PawciooS
Powered by GNU/Linux :-p

Offline Jogurcik

• Deaf
  • Samochód jest Bogiem, prędkość nałogiem :)
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwiecień 2006, 17:00:12 »
dzieki pawcioos.. ale strac sie bede.. czy oni patrza tez na dochod rodziny?
:::::::::::::A GreAt mAn iS hE wHo hAs nOt LoSt tHe hEarT oF a cHiLd:::::::::

Offline coolmaggie

• Deaf
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Lipiec 2006, 12:03:30 »
Ja dostawalam przez 3 lata rente (czasowo). Gdy termin sie zmienil, musialam pojsc ponownie na komisje (tym razem do ZUSu), nie przyznali mi ponownie. Uznali, ze jestem zdrowa...
Nie mam żadnych rasowych, kastowych czy religijnych uprzedzeń. Jedyne co mnie obchodzi, to czy dana jednostka jest istotą ludzką i to mi wystarczy. Gorsza już być nie może.

Scotland

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień 2006, 19:02:34 »
Witajcie :(
Przedwczoraj dostalem list ,ze juz nie ma rentę II grupa :(.. Co mam teraz robię i jeszcze załatwić czy idę do sądu ?

Pozdrawiam wszystkim ...

Offline grino

• Moderator
  • Deaf
  • Byl sobie deaf :)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpień 2006, 19:43:00 »
Przedwczoraj dostalem list ,ze juz nie ma rentę II grupa :(.. Co mam teraz robię i jeszcze załatwić czy idę do sądu ?

Pozdrawiam wszystkim ...

Niech ktos ci napisze odwolanie, masz na to 2 tygodnie.
Deaf.pl to serwis społecznościowy dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie.
"Język migowy jest, w rękach jego mistrzów, językiem pięknym i pełnym ekspresji; to język, dla którego, ani natura, ani sztuka nie znalazły substytutu umożliwiającego głuchym kontakt między sobą.
Tak długo jak na naszej planecie będzie choć dwoje niesłyszących, którzy będą się porozumiewać, język migowy będzie istniał."
J. Schuyler Long

kicia

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2006, 20:15:29 »
Ja takze mialam rente na okreslony czas, potem po ponownym zlozeniu wnioska i nawet odwolaniu komisji ZUS, niestety nie przyznano mi rente mimo to, ze mam 2 grupe inwalidztwa. Przepisy mowia, ze renta socjalna moze byc przyznana tylko osobie calkowicie niezdolnej do pracy, a ja naleze osob czesciowo niezdolnych do pracy.

Offline Dar(ajavahus)ek

• Deaf
  • Cycling - Kolarstwo
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień 2006, 20:38:58 »

Pozdrawiam wszystkim ...

Masz czas do dwa tygodnie i można odwołanie po otrzymaniu list z daty.

Jedziesz do stolicy w UK ze mną :)

Pozdro
JESZCZE POLSKA NIE ZGINELA

Scotland

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpień 2006, 22:06:53 »

Pozdrawiam wszystkim ...

Masz czas do dwa tygodnie i można odwołanie po otrzymaniu list z daty.

Jedziesz do stolicy w UK ze mną :)

Pozdro
hmmmmmm :)

Offline Agnezza

• Deaf Observer
  • DeafMute
  • Deaf
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Listopad 2006, 21:07:42 »
Witajcie, w zeszłą środę miałam komisję u lekarza orzecznika ZUS. Do tej pory pobierałam rentę socjalną okresową. Tym razem ponownie nie przyznali mi renty socjalnej mimo, że dalej kontynuuję naukę. Uznał mnie za zdolną do pracy. Nie zamierzam napisać odwołania. Bo to by nie pomogło.
Pewna osoba powiadała mi, że w dzisiejszych czasach ZUS już nie przyznaje osobom z wadą słuchu renty socjalnej. Wyjątkowe są takie przypadki, że rentę socjalną dostają ci niesłyszący, którzy oprócz wady słuchu cierpią na inne choroby...

kicia

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Listopad 2006, 21:22:09 »
Wyjątkowe są takie przypadki, że rentę socjalną dostają ci niesłyszący, którzy oprócz wady słuchu cierpią na inne choroby...

ja moglam byc tym wyjatkiem, ale i tak nie przyznano mi rente. Dalam im wszystkie papiery, ktore wskazuja na dodatkowe schorzenia, w moim przypadku m.in. wada wzroku, nawracajaca kontuzja kolana itepe. I d...
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2006, 21:24:33 wysłana przez kiciunia :) »

Offline dianda

• Deaf
  • Życie na tym świecie wymaga odwagi
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Listopad 2006, 10:57:11 »
Pewna osoba powiadała mi, że w dzisiejszych czasach ZUS już nie przyznaje osobom z wadą słuchu renty socjalnej. Wyjątkowe są takie przypadki, że rentę socjalną dostają ci niesłyszący, którzy oprócz wady słuchu cierpią na inne choroby...

zazwyczaj rente soc. dostają głusi bez innych wad, ale nigdy nie są to osoby z wykształceniem wyższym niż szkoła życia.

Czyli droga brać - szcześciarze to ci, co grupę mają na stałe,a tym niesłyszącym co się nie udało na nie załapać, w ogole odbiorą jakiekolwiek grupy - zobaczycie.

Agnessa, zaczynałam od socjalki, później dostałam częsciową niezdolność, teraz mam poważne obawy, czy komisja, która będzie niedługo, nie uzna mnie za zdrową...
A przecież tak na prawdę mamy bardzo dużo problemów.
Już sam fakt, że baterie kosztują,a to jest wydatek, którego ja sobie np. nie życzę. A słyszeć teoretycznie musimy, bo wówczas trudno o pracę czy w ogole jakiekolwiek zajęcie.

Z czego to kupić? Ani renty, ani dodatku (przy częściowej niezdolnosci chyba się nei nalezy...)

Cóż... kiedyś mieliście przywileje, dziś mamy psinco.
Grupę dostać łatwiej na złamaną nogę - na prawdę ....

kciunia- wada wzroku do 2dioptrii przez ZUS uznawana ejst jako fanaberia. Kolana to ma poobijane co 2 człowiek (a to schody, a to narty....). Spoko, to nie problemy, dlatego nie uznano ciebie za osobę godną renty ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2006, 10:58:44 wysłana przez dianda »

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopad 2006, 15:44:55 »
Szok!
Dziś rozmawiałam z dziewczyną, która studiuje zaocznie, ma wadę słuchu, i umiarkowany stopień niepełnosprawności - STA??Y!
I nie słyszała o rencie socjalnej! Teraz ją uświadomiłam, no i ma składać papiery o to. Zobaczymy, co powie na to ZUS... Czy odrzuci x:P
Aż dziw, że są ludzie nieuświadomieni... a ona żyje w świecie słyszących i nie wiedziała...
Widzicie, jaki pożyteczny jest Deaf, trafiła do mnie za pośrednictwem właśnie mojego profilu x;)
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!

vego

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Listopad 2006, 17:44:08 »
Dzien dobry wlasciwie Olka sam to chcialem napisac i nic nie rozumiem, studiuje i mam rente socjalna stała i nic nie rozumiem jak inni nie dostaja mimo ze maja taka sama grupe inwalidzka jak ja a mianowicie 2 grupe :|, czyzby mialem opowiedni okres skladania orzeczenia i mialem szczescie czy co ?  czy to zalezy od lekarza co podaje dane czy nadaje sie na stala rente ? (jesli mam ocenic moj stan to jestem zdrowy, mowie wyraznie, jedynym minusem jest moj gleboki niedoslych)

Ostatnio jest strajk listonoszy i miliony ludzi nie dostaja pieniązkow od reki,  cale szczęscie ze mam ustawione na przelew na moje konto, a wiec bez zadnych obciązen przelewaja mi.

Pozostanie mi glupie i smutne pytanie (sorki ze nie pasuje do tego tematu): Co robic z ludzmi ktorzy nie maja pracy i renty a maja rodzine i dzieci ?

Offline dianda

• Deaf
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Listopad 2006, 20:35:15 »
czy to zalezy od lekarza co podaje dane czy nadaje sie na stala rente ?
TAK, i regionu

mam rente socjalna stała i nic nie rozumiem jak inni nie dostaja mimo ze maja taka sama grupe inwalidzka jak ja a mianowicie 2 grupe :|, czyzby mialem opowiedni okres skladania orzeczenia i mialem szczescie czy co ?
Dokładnie, trafiłes w czas, w ktorym przyznawano renty grupom 1 i 2, obecnie jest tylko umowne okreslenie:
grupa 1 (czyli calkowita niezd. do pracy)
i
gr 3 (czesciowa niezdolnosc).
Rente socjalna przynaje sie obecnym grupom 1.

A że prawo nie działa wstecz, otrzymujesz rente socjalna :), bo przyznano ci ją ówczesnie i na stałe :)

Co robic z ludzmi ktorzy nie maja pracy i renty a maja rodzine i dzieci ?
nie maja wyboru - musza isc do pracy...

umiarkowany stopień niepełnosprawności - STA??Y!
to co ze ma stały...
Pisma z PCPRu się nie liczą, dla ZUS ważny jest jedynie dwustopniowy podział na grupy...
Skoro kolezanka ma stopien umiarkowany a nie tzw. grupę 2 z kiedys... nie ma prawa do renty.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2006, 20:38:29 wysłana przez dianda »

Offline Qwasso

• Deaf
  • ICH BIN DEUSTCHE UND LIEBE DEUSTCHLAND
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Listopad 2006, 22:38:29 »
Dajcie spokoj z tym renty socjalnej i ZUS-owskiej to cholernie bzdur przez ustawy polityczne najlepiej iscie do pracy niz renty. Bo dzis wszyscy przyjmuja prace dla niespelnosprawny poniewaz Ustawy polityczne juz nakazal sie wszyscy. Jestesmy rowni.
Mein....

Offline dianda

• Deaf
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Listopad 2006, 23:03:26 »
Qwasso w NRD (hahaha) pensa minimalna jest nieporownywalna do Polskiej, a wydatki podobne, wiec siedz cicho.

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Listopad 2006, 15:57:20 »
Acha, Dianda, faktycznie, wyczytałam w http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm, ze w orzeczeniu musi być "całkowita niezdolność do pracy"... więc nieważnie jaki stopień, tylko ta zdolność...
Nie wiem, jak tamta dziewczyna ma w orzeczeniu, zobaczymy, jak będzie załatwiać w ZUS x:)
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!