Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Nauka języka migowego przez internet  (Przeczytany 12532 razy)

Offline wacha

• Nowy
  • *
Nauka języka migowego przez internet
« dnia: 20 Maj 2012, 17:27:23 »
Mam pytanie czy uważacie, że nauka języka migowego przez internet (sam uczę się ze strony http://www.sluchowisko.net/jezyk-migowy/) jest dobrym pomysłem? Sam kurs jest dość drogi, najtaniej widziałem za 700zł, a bardzo chciałbym się go nauczyć. Myślicie, że na początek nauka przez internet sprawdziła by się?

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
Odp: Nauka języka migowego przez internet
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maj 2012, 18:28:30 »
Oczywiście, że nie.
Przecież tutaj nie ma wymiany, nie ma oceny natywnego migacza, który by ewentualnie poprawiał, poprowadził w tym świecie migowym.
Kurs to kurs, są różne, mam nadzieję, że odróżniasz kursy SJM od PJM. Ale gdzie dostaniesz za darmo? Na uczelni są lektoraty czasami. Kursy angielskiego, niemieckiego i innych języków też są płatne, czemu chciał/a/byś za darmo albo za grosze?
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!

Offline Magda Zet.

• Deaf
  • słysząca
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Maj 2012, 20:26:04 »
Wacha chyba nie napisał/a nigdzie, że oczekuje kursów za darmo... Swoją drogą chyba łatwiej znaleźć tanie kursy angielskiego czy niemieckiego niż języka migowego.

Co do nauki przez internet to też tego próbowałam. Jest w sieci trochę materiałów, też korzystałam z tego, co jest zamieszczone na słuchowisku, ale jak potem poszłam na kurs, to lektorka pytała mnie czy jestem leworęczna :) hehe nauczylam się troszkę migać, ale w lustrzanym odbiciu. To jest pewien problem:)

Offline ajaa

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Maj 2012, 21:06:42 »
Z mojego doświadczenia:
Trzeba się uczyć i na kursie i z neta. Z neta nie nauczysz się gramatyki. Nigdzie nie znalazłam choćby podstaw gramatyki wyjaśnionej w necie. Natomiast zasób słówek, które można poznać na kursie jest ograniczony i słownictwa trzeba się uczyć też z neta. Również powtarzanie słownictwa, jak nie ma kursu - to tylko przy pomocy tego co jest w internecie. Dla mnie największym problemem ze słownictwem w internecie jest to, że jest wymieszane pjm i system i nigdzie nikt nie pisze, czy dany mig to pjm czy system. Efekt, uczy się człowiek, czegoś co okazuje się nie tym, co się chciało :(
(Nie wspominam, że oczywiście najlepsze są bezpośrednie kontakty, ale jak to w innym wątku już było napisane, wcale nie jest o nie tak łatwo, no i warto już cokolwiek umieć wcześniej.)

Offline volkmen

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maj 2012, 21:41:59 »
najlepiej na naukę języka migowego to znaleść kochankę/kochanka który się biegle tym posługuje ;p

:D

co do neta to nie wiem nie korzystałem ale pewnie jest tak jak ajaa pisze  <niesmialy>
mani wiysz. lepi spisz

Offline Protetyk

• Moderator
  • Deaf
  • Hodie mihi cras tibi - Dziś mi , jutro tobie
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maj 2012, 11:22:13 »
Kursy jak kursy czy PJM czy SJM wszyscy na nich kase koszą i tyle , z internetu nauczysz sie tyle co nic . To jest kropla w morzu . W dodatku nikt ci nie pomoze z gramatyka , i nie znajdziesz zadnych materiałów musisz wybulić na kurs . Bo co ci po znakach jak nie stworzysz poprawnie zadnego zdania. <down> Zalezy po co ci ten PJM jeżeli do pracy no to mozesz zainwestowac. Chociaż Laryngolodzy , Audiolodzy i protetycy doszli do wniosku ze najlepsza jest karteczka i długopis. Bo jak bedziesz migal w SJM to i tak sie beda krzywo patrzec <ocochodzi> , a na kursy PJM wiadomo nie każdego stać więc wracamy do karteczki i do długopisu . A jak nie zna Jezyka Polskiego no to niech przyjdzie z tlumaczem .
,,...Każda, nawet najdoskonalsza proteza będzie zawsze niedoskonałym naśladownictwem natury..." J. Tonndorf
,,W życia wędrówce, na połowie czasu,. Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,. W głębi ciemnego znalazłem się lasu" - Dante , Boska Komedia
Dlaczego idziesz w dale nieznane,gdzie nie znasz mijających dni? Bo wszystko ważne w życiu przegrałem, nie chcę od życia zupełnie nic"

Offline Magdalena_

• Deaf
  • lodowata kreatura :P
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Lipiec 2012, 20:26:38 »
najlepiej na naukę języka migowego to znaleść kochankę/kochanka który się biegle tym posługuje ;p

Szukam nauczyciela <niesmialy>
Na poważnie, kiedyś chcialam nauczyć się języka migowego. Byłam w tej sprawie w PZG, Pani tam pracująca odradziła mi jednak ową naukę.
Powiedziała, że dla mnie to może być na trudne -  jak nie mam kontaktu na co dzień z tym językiem.
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2012, 20:31:53 wysłana przez Magdalena_ »

Offline paul78

• Deaf
  • Co ma być to będzie........
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Lipiec 2012, 20:45:36 »

Na poważnie, kiedyś chcialam nauczyć się języka migowego. Byłam w tej sprawie w PZG, Pani tam pracująca odradziła mi jednak ową naukę.
Powiedziała, że dla mnie to może być na trudne -  jak nie mam kontaktu na co dzień z tym językiem.

Magdaleno.......nie słuchaj takich ludzi co ci odradzają albo głupoty piszą.......dla chcącego nic trudnego ale tak jak ktoś powyżej napisał nauczysz się szybciej w praktyce z drugą osobą :) poszukaj u siebie w okolicy albo na tym forum kto mieszka bliżej ciebie i ma bezinteresowną chęć tobie pomóc :)

Offline Quasimodo

• Deaf
  • Nie poddawać się osiagnąć marzenia.
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Lipiec 2012, 08:02:54 »
Nie paul78. Ta pani miała rację. Bez kontaktu z tym językiem nie ma sensu zaliczać samych kursów. Jestem tu na szybkiego i nie znam dokładnie wątku , ale wydaje mi się , że Magda chce pomagać. Dobry tłumacz to ten , kto wniknął w otoczenie niesłyszących. Ma tam kumpli , przyjaciół. Wielu Ci będzie to odradzało. Jeśli masz dużo w sobie samozaparcia to próbuj . Pozdrawiam

Offline paul78

• Deaf
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipiec 2012, 11:49:47 »
Quasimodo masz rację ale ja nie pisałem że polecam jakieś kursy o których mam jak najgorsze zdanie ponieważ w praktyce taka nauka się w ogóle nie sprawdza:)
mi chodziło o to aby Magdalena znalazła sobie kolegę niesłyszącego czy słabo-słyszącego który by ją stopniowo wprowadzał w świat głuchych i nauczał tajników języka migowego w praktyce :)
Sam nauczyłem się języka migowego podpatrując swoich rodziców , wujków ,ciotki itp ale tak naprawdę miękko i płynnie zacząłem się posługiwać tym językiem w wieku ok 20 lat kiedy pracowałem w jednym zakładzie z kilkoma osobami głuchymi :)
Odrobina siły woli i samozaparcia potrafi przenieść góry i Magdaleno tobie życzę samych sukcesów na tej drodze :)

Offline grino

• Moderator
  • Deaf
  • Byl sobie deaf :)
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lipiec 2012, 12:41:10 »

W zasadzie 1 stopien kursu sjm mozesz ukonczyc  a potem to juz niestety aby biegle migac w PJM musisz czesto przebywac z osobami z gluchymi i nie tylko :D Praktyka czyni mistrza, ukonczenie ilez tam kursow SJM nie gwarantuje Tobie, ze bedziesz mogla bez problemu sie porozumiec. Podstawowe znaki jezyka migowego mozna spokojnie sie nauczyc na http://www.onsi.tv/slownik.htm :D Nie wystarczy raz nauczyc znak tylko codziennie powtarzamy wszystko tak aby to rece mowily plynnie jak nasze usta ;)
Deaf.pl to serwis społecznościowy dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie.
"Język migowy jest, w rękach jego mistrzów, językiem pięknym i pełnym ekspresji; to język, dla którego, ani natura, ani sztuka nie znalazły substytutu umożliwiającego głuchym kontakt między sobą.
Tak długo jak na naszej planecie będzie choć dwoje niesłyszących, którzy będą się porozumiewać, język migowy będzie istniał."
J. Schuyler Long

Offline FasOlkaa

• Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Sierpień 2012, 22:11:21 »
http://www.youtube.com/user/JagulkaM/feed?filter=1

KURRRWA - wyczuła modę na PJM, i tytułuje wszędzie tą nazwa PJM PJM PJM, kurrrrwa powinien być patent na nazwę PJM i żeby karać takich, co wszędzie wpisują, że to PJM, i nabierają ludzi bardziej świadomych (że jest jednak jakaś różnica między SJM a PJM, ale nie znają szczegółów), i przez to oni się uczą jednak tego kurewskiego SJM

ZRÓBCIE COŚ!!!!

Offline Magdalena_

• Deaf
  • lodowata kreatura :P
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Sierpień 2012, 22:44:56 »
... rozumiem, że można używać wulgaryzmy  na tym forum ..  dodając sobie kilka literek?

Offline paul78

• Deaf
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Sierpień 2012, 23:19:21 »
Strasznie nerwowi ci moderatorzy :) i dają swietny przykład :) sorry za OT

Offline FasOlkaa

• Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Sierpień 2012, 08:15:58 »
A IDZCIE STĄD NUDZIARZE ZAŚMIECAJĄCY FORUM!

Offline Quasimodo

• Deaf
  • Nie poddawać się osiagnąć marzenia.
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Sierpień 2012, 08:36:05 »
Co ciekawe . PJM jest przecież językiem rdzennym. Szepankowski musiał się przecież wzorować na nim tworząc SJM. Niech mu będzie , że pozmieniał , a raczej przestawił tutaj gramatykę, robiąc to głównie , aby słyszący go mogli zrozumieć. Ale po jaką cholerę zmienił ideogramy poszczególnych słów. W języku PJM są nieporównywalnie lepsze niż w jego tworze.

Offline Protetyk

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Sierpień 2012, 12:17:44 »
Poprostu jak się jest moderatorem na tym forum takim jak Pani nerwowa Fasolka to można przeklinać i obrażać innych ;) ale uważajcie bo zwykłym userom nie wolno tego robić , nam pozostaje korzystać ze starej zasady ,,lekarz kazał przytakiwać "
,,...Każda, nawet najdoskonalsza proteza będzie zawsze niedoskonałym naśladownictwem natury..." J. Tonndorf
,,W życia wędrówce, na połowie czasu,. Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,. W głębi ciemnego znalazłem się lasu" - Dante , Boska Komedia
Dlaczego idziesz w dale nieznane,gdzie nie znasz mijających dni? Bo wszystko ważne w życiu przegrałem, nie chcę od życia zupełnie nic"

Offline dei

• Deaf
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Sierpień 2012, 21:32:47 »
wcale się nie dziwię Fasolce, ze się zdenerwowała.

Jakbyście mieszkali w Australii i zobaczyli kurs języka polskiego na YT w stylu "Kali lubić jeść" czyli twór nie mający wiele wspólnego z językiem polskim, też byście się zdenerwowali.

Ta dziewczyna myśli że uczy PJM , w rzeczywistości pokazuje jakieś słówka i to bez sensownie, gdyż najlepiej uczyć się słówek z kontekstu. Wprowadza w błąd inych, sugerując, że w PJM wystarczy umieć słówka jak w SJM i można płynnie migać. cóż to niestety nieprawda.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień 2012, 21:35:24 wysłana przez dei »
And how we can fly with broken wings?
Life is a journey not a destination.
And I just can't tell just
what tomorrow brings...

Offline Protetyk

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Sierpień 2012, 22:27:51 »
wcale się nie dziwię Fasolce, ze się zdenerwowała.

Jakbyście mieszkali w Australii i zobaczyli kurs języka polskiego na YT w stylu "Kali lubić jeść" czyli twór nie mający wiele wspólnego z językiem polskim, też byście się zdenerwowali.

Ta dziewczyna myśli że uczy PJM , w rzeczywistości pokazuje jakieś słówka i to bez sensownie, gdyż najlepiej uczyć się słówek z kontekstu. Wprowadza w błąd inych, sugerując, że w PJM wystarczy umieć słówka jak w SJM i można płynnie migać. cóż to niestety nieprawda.

ale mozna to przekazac nie przeklinajac i nie obrazajac innych , jak czlowiek

Offline A.A

• Deaf
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Sierpień 2012, 22:32:51 »
A ja się dziwię.
Gdy widzę w tytule jakiegoś filmu "lekcja języka Angielskiego" gdzie babka wymienia słówka - cat, bird, mouse itd, bez jakiejkolwiek formy gramatycznej i sie nie bulwersuję. Mało tego, mówi zdania cholernie proste, nie do poligota lecz do kogoś kto się zaczyna uczyć. Jestem nienormalna?
Owszem, moim zdaniem lepiej by było gdyby dała tytuł: "słownik języka migowego" albo po prostu "migowy" - no ale czepliwość tutaj jest po prostu na maksa.
A dlaczego czepię się czepliwości?
Myślę ze mam istotny moim zdaniem powód.

Jesteśmy jako tako "mniejszością". PJM jest nieco skomplikowany. Ok, może i część Głuchych kisi sie na wieść, że istnieje coś takiego jak SJM. Ale lepiej gdy 20% słyszaków znało SJM niż 1% PJM? I lepiej jeszcze utrudniać, zniechęcać itd.
Stwórzmy nowe słowo - wszelkie słowniki angielsko - polskie bez jakiejkolwiek wyjaśnienia gramatyki słownictwa polskiego (które jest po prostu trudne i skomplikowane oczyma Anglika) - nie będą słownikami angielsko-polskimi tylko angielsko - polskawomymi, albo najlepiej zbojkotujmy! Niech nie maja prawa takie istnieć! I co z tego, że jakiś anglik sie zainteresował naszym krajem, chciałby jakoś wkroczyć do nas a ma do dyspozycji tylko słownik?

Najlepiej  to stać się bardziej otwartym. Ktoś uczy tego migowego, są jacyś słyszący którzy chcą się uczyć, nie odstraszajmy ich. Btw spotkałam pare słyszących którzy byli zniechęceni do nauki migowego "przez nastawienie Głuchych". A pewny komentarz i post własnie to powoduje.

Pozdrawiam ^^