Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Czym rożni się migowy od miganego?  (Przeczytany 17926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agniecha

• Deaf
Czym rożni się migowy od miganego?
« dnia: 10 Grudzień 2005, 23:01:05 »
Hejka!
Mam do Was ogromną prośbę: wytłumaczcie mi jak najprościej czym sie różni język migany od języka migowego!! Bo nie bardzo to rozumiem. W szkole uczę się języka miganego... i nie wiem, jak to będzie w praktyce wyglądać jak będę miała sie z niesłyszącymi porozumieć. proszę o jakieś wyjaśnienei!!
To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kropelką w ogromie oceanu, ale jest własnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu!!

Offline bel

• Deaf
  • Beyond invisible..
Odp: Czym rożni się migowy od miganego?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudzień 2005, 23:32:35 »
krótko?
- migany nie jest językiem. Jest nałożeniem migów (znaków języka migowego) na tor mówiony.
taka metoda służy wizualizacji języka polskiego. Oznacza to, że posługując się "miganym"
nie robisz nic innego jak mówisz po polsku - zrozumie Cię ten niesłyszący, który dobrze zna język
polski.
- migowy - PJM - jest językiem, jest językiem wytworzonym przez niesłyszących.
 Ma odrębną strukturę gramatyczną i nie ma możliwości jednocześnie
mówić w języku polskim i migać w PJM, ponieważ szyk wyrazów w zdaniu a także inne zawiłości
gramatyczne (klasyfikatory) jest całkiem inny w obu tych językach.
 Również niemożliwe jest bezpośrednie tłumaczenie
słowo do słowa obu tych języków (jeden na drugi).

Krótko
- chcesz pokazać gestem jak wygląda język polski? - posłuż się miganym
- chcesz pogadać z niesłyszącymi - posluż się migowym.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2005, 23:34:26 wysłana przez bel »

Offline grino

• Moderator
  • Deaf
  • Byl sobie deaf :)
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień 2005, 19:24:36 »
Krótko
- chcesz pokazać gestem jak wygląda język polski? - posłuż się miganym
- chcesz pogadać z niesłyszącymi - posluż się migowym.

Przepraszam ze zapytam, ale chyba powinno byc odwrotnie, tak osobiscie jeszcze nie poznalem nieslyszacego ktory by plynnie i zgodnie z zasada  ortografii i stylistycznie. Moim zdaniem PJM jest pokazywany w TV w okienku przez tlumaczy j.migowego a j.migany to kazdy zna miedzy nami, dom, praca, szkola i otoczenie.
Deaf.pl to serwis społecznościowy dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie.
"Język migowy jest, w rękach jego mistrzów, językiem pięknym i pełnym ekspresji; to język, dla którego, ani natura, ani sztuka nie znalazły substytutu umożliwiającego głuchym kontakt między sobą.
Tak długo jak na naszej planecie będzie choć dwoje niesłyszących, którzy będą się porozumiewać, język migowy będzie istniał."
J. Schuyler Long

Offline bel

• Deaf
  • Beyond invisible..
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudzień 2005, 20:11:23 »
Czemu przepraszasz?

jest tak, jak napisałam.
PJM - Polski Język Migowy - naturalny, język niesłyszących. Badania nad nim konczy Małgosia Czajkowska-Kisil-
opis gramatyczny PJM jest przedmiotem jej pracy doktorskiej
w TV - SJM - system językowo-migowy zwany językiem miganym... choć językiem nie jest..
stworzony przez prof Szczepankowskiego..
NIestety tłumacze telewizyjni nie migają naturalnie w PJM... :(
z resztą - nie ma jeszcze szkoły, która by oficjalnie kształciła w PJM.
Jedyne dostępne kursy to SJM - miganego.. które niestety nie uczą komunikacji z niesłyszącymi... :(
Z całą pewnością.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2005, 20:19:31 wysłana przez bel »

Offline Agniecha

• Deaf
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudzień 2005, 20:42:07 »
Hmm.. no to w takim razie po co jest system językowo -migowy? I czy według Was jak już opanuję go to i tak nie będę się potrafiła porozumieć z niesłyszącym? To w takim razie co mam zrobić, żeby umieć rozmawiać z nieslyszącymi?? Czy w takim razie to czego się uczę, nei przyda mi się w życiu? Przestaję to wszystko rozumieć...:-(((
To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kropelką w ogromie oceanu, ale jest własnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu!!

Offline bel

• Deaf
  • Beyond invisible..
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudzień 2005, 23:07:55 »
System.. SJM.. czyli migany.. wymyślono po to..
aby wizualizować język polski dla niesłyszących
i żeby słyszący cokolwiek migali...
słyszącym bardzo trudno jest nauczyc się migowego bo to całkiem inny język..
poza odmienną gramatyką ma jeszcze tą cechę, że posługuje się ekspresją pozawerbalną
której słyszący nie umieją używać.. chowają sie za słowami
PJM jest wciąż niezbadany.. nie ma więc ani podręczników ani metod..
nie ma osób, które by z całą pewnością mogły poweidzieć: w migowym to jest tak albo tak..
no poza mała grupką specjalistów..
Jest grupa użytkowników PJM .. nawet słyszących.. którzy umieją migać naturalnie..
ale gdyby przyszło do nauczania.. naprawdę nic nie potrafią powiedzieć na pewno...
SJM też spełnił swoją bardzo ważną rolę: kiedy władze oświatowe nie chciały pozwolić
na używanie "migania" w szkołach.. nie pozwalały na oficjalne używanie jakiegokolwiek
manualnego (ręcznego) sposobu komunikacji - miganie było karalne w szkołach
ale to zgodziły się na SJM jako odpowiednik języka polskiego..
Dzięki temu dziś w szkołach wolno "ruszać rękami"...
i dzięki temu dziś już.. po tylu latach można zacząć mówić o PJM...

SJM może być Ci potrzebny by w nauczaniu niesłyszących nauczać ich języka polskiego
a PJM możesz nauczyc się od niesłyszących.. przebywając z nimi..
niesłyszący są bardzo cierpliwymi i wdzięcznymi nauczycielami..
Jeśli poznasz podstawy SJM to łatwiej Ci będzie nawiązać kontakt z niesłyszącymi
aby rozwijać PJM :)
SJM to dobry wstęp.. ale trzeba mieć świadomość jak mu daleko do naturalnego języka głuchych..

Offline bel

• Deaf
  • Beyond invisible..
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudzień 2005, 23:14:36 »
POdkreślam: warto uczyć się jakiegokolwiek migowego systemu- nawet SJM
SJM jest dobry na początek .. bardzo dobry..
wiem, bo od niego zaczynałam.. i dzieki temu było mi łatwiej
wsiąknąć w naturalne miganie.. w PJM w jego całej krasie..
ale SJM to jest zaledwie "zerówka" do prawdziwego PJM..

kuciech

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Styczeń 2006, 15:37:36 »
 No to pytanko do wszystkich używających rąk w porozumiewaniu się. W jakim języku komunikujecie się? Rozumiem że SJM to wszyscy skoro piszecie po polsku?

Offline Kama(Agrawa)

• Deaf
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maj 2006, 20:38:57 »
dobrze będzie gdy naucze się miganego...

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwiec 2006, 15:07:26 »
Kuciech, ja używam PJM, języka naturalnego. Gdyż mój ojciec jest głuchy i mi przekazał swój język, jak się zaczynałam uczyć komunikować się z otoczeniem. Choć co prawda, tata aż do chyba 20 wieku tylko mówił, ale jak się nauczył migać, to od razu PJM - dzięki pobytom w PZG.

Zgadzam się z bel - SJM to zerówka przy PJM...

To, że dosyc dobrze piszę po polsku, nie zawdzięczam jednak temu, którym systemem migam, tylko temu, że dużo czytam x:) Więc, Kuciech, nie powiązaj jednego z drugim x:)

Agniecha, bel też ma rację - można zaczynać od SJM, próbować gadać z głuchymi, oni migają PJM, a Ty mimochodem wsiąkniesz w ten język i wzbogacisz swój język migowy.. To naprawdę niezła zabawa, oczywiście, gdy są i chęci i warunki x:)
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!

Offline Agniecha

• Deaf
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwiec 2006, 16:46:07 »
Olka chęci są i to ogromne, gorzej z warunkami... Od dzieciaków w szkole za bardzo się PJM nie nauczę, no a dorośli niesłyszacy których znam to tylko ludzie z Deaf - a tutaj raczej sobie nie pomigam...;/ Nie mam za bardzo kontaktów z migającymi niesłyszącymi, więc nie mam możliwości ćwiczenia migowego. Na razie znam za mało znaków (skończyłam dopiero I stopień...) żeby mówić o probie rozmowy, ale nawet jakbym się przełamała to nie bardzo mam z kim ćwiczyć...;-//

Offline FasOlkaa

• Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Czerwiec 2006, 17:04:20 »
Wiesz, na konkursie Miss była jedna (która została potem Miss Publiczności), która mówiła, że nauczyła się migać tylko dzięki kursowi, i że skończyła narazie I stopień. A bez problemu dało się z nią dogadać, serio x:) Ona ma koleżanki słyszące, rozmawia normalnie...
Przykre to, że nie masz z kim "pomachać sobie", ale mogłabyś często uczestniczyć w imprezach organizowanych przez ONSI, SSS i Deaf (o ile jeszcze będzie impreza Deaf'u x:P), tam na pewno znajdziesz tych rozmawiających "inaczej" x:) I wtedy skonfrontujesz SJM z PJM... x:)

Offline Kama(Agrawa)

• Deaf
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwiec 2006, 17:27:50 »
Agniecha i Ty mowisz ze po 1 stopniu się nie dogadasz ze to za mało...??!!
Jak ja bym znała wszystkie słowka z 1 stopnia to byłabym happy...

Offline Metatron

• Deaf
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Czerwiec 2006, 20:50:30 »
Imprezy z Deafu będą i ja chetnie bede próbował gadac po migowym z ludzmi na imprezie.Uczę sie jezyka migowego i chętnie spróbuje pogadac.
Odkryj to czego nie odkryli inni,
zobacz to czego inni nie widzą,
spełnij to o czym  inni nawet nie wiedzą.

Offline TOMEK

• Moderator
  • Deaf
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Czerwiec 2006, 22:36:47 »
Ja tez nie mam z kim pomachac z jezykiem migowym no chyba, ze z moja siostra ale to wciaz malo :P

Offline Agniecha

• Deaf
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Czerwiec 2006, 22:46:41 »
Kama ja znam słówka z I stopnia, ale to jest tak, ze jak chcę coś powiedzieć, to jakoś mi sie uda zbudowć zdanie z tego co już wiem, ale już jeśli chodzi o rozumienie to jest tragicznie...;-// Bo przecież mój rozmówca nie będzie się zastanawiał,  czy dane słowo było na I stopniu, czy ja to słowo zrozumiem... Mam wielki problem z rozumieniem migania (nawet na kursie), wiem, że jeszcze dłuuga droga przede mną...

Offline FasOlkaa

• Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Czerwiec 2006, 22:58:52 »
Achaaa, no tak, Agniecha, to typowy problem dla początkujących : dużo łatwiejszy przekaz niż odbiór. Tutaj bardzo pożyteczna praktyka.. Tylko skąd wziąć?
Swego czasu były bardzo ciekawe programy w TVP - "Dlaczego to my" o rodzinie mieszanej, słyszącej i głuchej, ich codzienne problemy, dialogi mówione i migane. "Bajki dla dzieci niesłyszących i nie tylko" (czy jakoś tak) - co tydzień różne popularne bajki odtwarzane przez dzieci niesłyszące, były naprawdę bardzo ciekawie zaaranżowane. Był też swego okresu serial o nieslyszącym facecie i słyszącej kobiecie, poznali się na dyskotece. To była prawdziwa nauka migowego (czy raczej miganego), z powtórkami poszczególnych słów...
Teraz tego już nie ma, nie wiem dlaczego? Powinni to ponawiać co jakiś czas x:( Może napiszmy pismo do TV? x:>

Offline Agniecha

• Deaf
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Czerwiec 2006, 23:26:06 »
"Dlaczego to my" oglądałam regularnie, tak w sumie się zetknęłam pierwszy raz z migowym... Teraz czasem próbuję oglądać seriale z tłumaczem i wyłączonym głosem, ale to zdecydowanie nie moja półka;/ Pozostaje mi czekać i szukać niesłyszących chętnych do uczenia takiego tłuka jak ja :P