Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: PFRON- majac 3 grupe czy moge ubiegac sie o pomoc?  (Przeczytany 4811 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malinka

• Deaf
  • ...jakże Cię podziwiam w tej cichej rozmowie...
PFRON- majac 3 grupe czy moge ubiegac sie o pomoc?
« dnia: 21 Październik 2006, 16:34:00 »
 :DCzesc,
Czy moze ktos zna odp na to pytanie?
Mam lekki niedosluch ale bez aparatu zyc bym nie mogla czy majac 70 Db mozna sie ubiegac o pomoc STudent? Jestem na 1 roku
MALINKA  :P  :)
-A musisz uwierzyć w siebie bo wiara czyni cuda-myśl.... wierz... marz... miej odwagę...

Offline Knx

• Deaf
  • Together my wife
Odp: PFRON- majac 3 grupe czy moge ubiegac sie o pomoc?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2006, 12:33:38 »
Niestety nie możesz, wiem że to jest absurdalne ale trzeba mniec przynajmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności. Byłem kiedyś w podobnej sytuacji ( 4 lata temu), lecz w porę złożyłem wniosek i dostałem stopień umiarkowany, co automatycznie mnie kwalifikowało do programu student...
co cię nie zabije to cię wzmocni

Offline Marhia

• Deaf
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik 2006, 13:58:44 »
Moja koleżanka nie dostała stypendium specjale bo nie miała stopnia umiarkowanego.

Offline necia

• Oceaniczna
  • brak shut
  • Deaf
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Październik 2006, 15:24:46 »
Moja koleżanka nie dostała stypendium specjale bo nie miała stopnia umiarkowanego.

To już trzeba się dowiadywać u samej Uczelni. Na moim Uniwersytecie za stopień lekki można był dostać spokojnie stypendium specjalne.

Ale jeśli chodzi o PFRONowskiego Studenta - na tym stopniu niepełnosprawności nie ma co liczyć.

Offline pawcioos

• Deaf
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Październik 2006, 16:58:16 »
Stypendium specjalne jak sama nazwa mówi, jest przyznawane osobom które posiadają grupę inwalidzką. Byłoby dziwne żeby osoba mająca stopień nie dostała stypendium, to wbrew przepisom MEN!

http://www.men.gov.pl/prawo/wszystkie/rozp_8.php

Pisze to w paragrafie drugim.

Pozdrawiam PawciooS
Powered by GNU/Linux :-p

Offline dianda

• Deaf
  • Życie na tym świecie wymaga odwagi
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Październik 2006, 19:05:13 »
czy wam juz rozpaczyli styp. SPECJALNE (edit: powiększono) na uczelniach??

Bo u nas ni dychu, więc nie wiem czy tylko ja... ;) nie dostałam :P
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2006, 22:51:14 wysłana przez dianda »

Offline malinka

• Deaf
  • ...jakże Cię podziwiam w tej cichej rozmowie...
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Październik 2006, 22:34:38 »
AHA czyli na pfron nie mam co liczyc, na stp socjalne...ale moi rodzice zarabija wiecej ni 500 zl na osobe wiec jestem juz przegrana? AJ AJ>DZIEKI ZA ODP
-A musisz uwierzyć w siebie bo wiara czyni cuda-myśl.... wierz... marz... miej odwagę...

Offline Marhia

• Deaf
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Październik 2006, 23:01:12 »
Jeśli chodzi o stypendium specjalne to tylko sie liczy, że masz orzeczenie o stopniu niepełnosprawnym. O dochód to nie musicie się martwić. Tylko mają gorzej ci co mają stopień lekki. Tak jak necia pisze, trzeba się dowiadywać na uczelniach. U mnie termin minął składania stypendium do 15 października.

Offline dianda

• Deaf
  • Życie na tym świecie wymaga odwagi
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Październik 2006, 23:57:50 »
ja się nie pytam do kiedy składać, bo złożyłam do 8.10 na UAMie, ale się zapytuję w jakim okresie wam to rozliczają.

Bo na poprzedniej uczelni otrzymywałam 100zł z tego tytułu, ale pierwsza rata wpływała dopiero (oczywiscie byla splata)  na Gwiazdkę.

----------------

Co do PFRON, jesli ma się stopień lekki, mozna się starać o indywidualne dofinansowanie do studiów. Trzeba wniosek złożyć w tym samym czasie co "umiarkowani i znaczni" ;). Chyba najważniejsze są tutaj dochody.
Nie wiem jak to jest w praktyce, ale pytałam o ten program, gdy miałam niesprawność lekką (2sem. pierwszego roku). I udzielono mi odpowiedzi, że można się starać. Najważniejsze wówczas jest potwierdzenie o zaspokojeniu danej potrzeby, od jakiegoś psycho, czy czegoś tam, co się wami zajmuje.
Ja niestety, zlozylam wniosek o kilka dni za pozno i mi odrzucili z powodu tegoż opóxnienia...
Od 2 roku mam st. umiarkowany-czasowy... no i bez problemów :)

edit: MALINKA, dodatkowo... MUSISZ mieć zaliczony pierwszy semestr (tj. program obowiązuje od 2sem. studiów 1 stopnia, lub jednolitych mgr). Wcześniej nie masz co składać, czy masz 1, czy 3 grupę :)
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2006, 23:59:25 wysłana przez dianda »

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Październik 2006, 12:34:34 »
Dianda, od tego roku składać wniosek mogą JUŻ studenci I roku na I semestrze x:)

Ale dlaczego Malinka SAMA się nie skontaktuje z PFRON? Podobno czynną mają pocztę - posłać emaila, list, zadzwonić albo osobiście pójść x:(

Druga sprawa. W PFRON można dostać stypendium specjalne, Necia, ale obwarowane to jest strasznymi warunkami, że nawet nie próbowałam składać. Szczegóły - www.pfron.org.pl x:)
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!

Offline pawcioos

• Deaf
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Październik 2006, 13:02:27 »
W PFRON stypendium specjalne ?? Stypendium specjalne jest wypłacane przez uczelnie z budżetu (tak jest u mnie). A co do kontaktu, to śmiech na sali - nawet na maile nie odpowiadają a jechać nie opłaca mi się - tylko 3 h dojazdu strace.

Pozdrawiam PawciooS