Forum - nasz język migowy to PJM

Autor Wątek: Kultura Głuchych  (Przeczytany 36343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malina

• Deaf
Kultura Głuchych
« dnia: 11 Czerwiec 2007, 21:17:55 »
nie wiem czy dacie rade, ale to fakt o tym się pisze i mało w rezultacie konkretów mówi, to ciągle jest gdzieś tam skrywane i nie zrozumiałe do końca....więc stwarzam osobny temat abyście mogli się wypowiedzieć na temat tej całej Kultury Głuchych z tym, że proszę o wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy kulturą Głuchych i Słyszących....żeby to mogło być dla wszystkich zrozumiałe...coś typu róznicą jest język jedni mówią inni migają....wiadomo, a coś innego ...wasza kolej....
posiadam cię w krwawiącym sercu
i cierpiącej duszy
w tęsknocie oczu
czekam cierpliwie
aż zapomnisz
co nie ludzkiego zrobiłam
tak po prostu
w twój świat ciszy się wtopiłam
i przeżyłam...

Offline bartosz

• Deaf
Odp: Kultura Głuchych
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2007, 21:38:28 »
Ja mam takie pytanie: odrębność kultury Głuchych od słyszących jest taka, jak odrębność między dwiema różnymi kulturami słyszących (np. francuską, polską, indiańską...), czy jest zupełnie inna i polega na innym rodzaju języka (migowy, nie foniczny)?

Przykładowo, czy porównywanie amerykańskiej kultury Głuchych z francuską kulturą Głuchych jest bardziej odpowiednie niż z kulturą słyszących z jakiegoś kraju?

Offline malina

• Deaf
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Czerwiec 2007, 15:32:29 »
tak tez myślałam że temat zostanie pominięty....więc o jakiej kulturze my tu mówimy
i cierpiącej duszy
w tęsknocie oczu
czekam cierpliwie
aż zapomnisz
tak po prostu
i przeżyłam...

Offline efkaa2

• Deaf
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Czerwiec 2007, 19:55:09 »
Malino ja też się kiedyś o to pytałam i nie dostałam odpowiedzi ( bo wątek był o innej tematyce ). Tutaj wątek odpowiedni a więc pewnie ktoś znający temat odpowie nam

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Czerwiec 2007, 20:00:33 »
na temat tej całej Kultury Głuchych

To nie było zbyt kulturalne  :? ...

więc o jakiej kulturze my tu mówimy

to też... :evil:

Offline efkaa2

• Deaf
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Czerwiec 2007, 20:14:27 »
chętnie czegoś więcej bym się o Kulturze Głuchych dowiedziała ale nawet Kulturowo Głusi nie chcą o tym mówić. Zapytałam w naszym oddziale PZG. Dostałam taką odpowiedź " nie, nie słyszałam. A o co chodzi ?" Ktoś kiedyś tutaj napisał że nawet słyszący może być Kulturowo Głuchy. Dla mnie to zupełnie niejasne

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Czerwiec 2007, 20:43:00 »
chętnie czegoś więcej bym się o Kulturze Głuchych dowiedziała ale nawet Kulturowo Głusi nie chcą o tym mówić. Zapytałam w naszym oddziale PZG. Dostałam taką odpowiedź " nie, nie słyszałam. A o co chodzi ?" Ktoś kiedyś tutaj napisał że nawet słyszący może być Kulturowo Głuchy. Dla mnie to zupełnie niejasne

Ponieważ w PZG nie pracują ludzie kulturowo Głusi... Zawsze się zastanawiałam czemu nazywa się go Polskim Związkiem Głuchych, skoro nigdy Głuchych nie reprezentował...

Słyszący lecz kulturowo Głusi bywają niektórzy CODA, pisaliśmy o tym w wątkach o słyszących dzieciach niesłyszących rodziców, m.in. tu

http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,2542.msg37244.html#msg37244 
http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,7256.msg45207.html#msg45207

Napisano: Czerwiec 13, 2007, 20:27:18
nie wiem czy dacie rade, ale to fakt o tym się pisze i mało w rezultacie konkretów mówi, to ciągle jest gdzieś tam skrywane i nie zrozumiałe do końca....więc stwarzam osobny temat abyście mogli się wypowiedzieć na temat tej całej Kultury Głuchych z tym, że proszę o wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy kulturą Głuchych i Słyszących....żeby to mogło być dla wszystkich zrozumiałe...coś typu róznicą jest język jedni mówią inni migają....wiadomo, a coś innego ...wasza kolej....

Radzę korzystać z szukajki albo uważniej śledzić wątki. Było już o tym w różnych miejscach, na przykład

http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,6063.msg38375.html#msg38375
http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,7157.msg45953.html#msg45953
http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,2417.msg41688.html#msg41688
http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,2131.msg14390.html#msg14390
http://www.deaf.pl/forum_deaf,topic,6127.msg38980.html#msg38980

miłego szukania...

P.S. Cały "Kącik języka migowego" jest o kulturze Głuchych  :), bo język tworzy kulturę
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2007, 20:44:31 wysłana przez poprostuagniecha »

Offline malina

• Deaf
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Czerwiec 2007, 21:38:44 »
Kultura to złożona całość obejmująca wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawa, obyczaje oraz inne umiejętności nabywane przez człowieka jako członka społeczeństwa, a także umiejętności wytwarzania i gospodarowania, mowa i pismo. Mianem kultury obejmujemy zjawiska, które są wytworem aktywności ludzkiej (np. wiedza, zwyczaje, religie) i podlegają obiektywizacji tzn. są wspólne wielu ludziom, mogą być przekazywane innym i istnieją jako zjawiska ponadjednostkowe, niezależne od woli i subiektywnych wyobrażeń jednostek. Często wyróżnia się kulturę materialną, duchową i społeczną. Kultura materialna to umiejętności wytwarzania przedmiotów użytkowych, pozyskiwania żywności, czasami włącza się także przedmioty, które powstały dzięki tym umiejętnościom. Kultura duchowa obejmuje wytwory nie mające użytkowego charakteru, są to religia, sztuka, wyobrażenia o świecie, mitologia i filozofia. Kultura społeczna obejmuje normy i wzory postępowania, prawa, zwyczaje i różnorodne zasady regulujące stosunki między ludźmi. Podstawowymi elementami kultury są wartości, normy i symbole. Wartości to sfera kultury, która zawiera oceny, kryteria i wyobrażenia o tym, co słuszne, odpowiednie. Są to ustalone w społeczności cele i standardy. Normy są konkretnymi wskazówkami i wzorami określającymi postępowanie właściwe i niewłaściwe. Normy określają np. zasady zawierania małżeństw, pracy itp., a także precyzują co i w jaki sposób jeść i jak się ubierać. Pewne normy mają charakter zwyczajów, inne zasad moralnych, jeszcze inne norm prawnych. Symbole to obiekty, które mają pewne ustalone znaczenie, niosą pewną ustaloną treść zrozumiałą dla innych. Symbolami są też przedmioty, którym nadaje się szczególne znaczenie: godła, flagi. Wartościowanie, normowanie oraz symbolizacja tworzą trzy podstawowe przenikające się komponenty kultury. Ustalono zestaw ogólniejszych elementów kultury, które występują powszechnie, chociaż w zróżnicowanych postaciach np.: sporty atletyczne, sztuka przyrządzania potraw, taniec, tłumaczenie snów, małżeństwo i rodzina, świętowanie, ubiór, zakazy dietetyczne, praktyki religijne, ceremonie pogrzebowe, gry, dawanie darów, zakazy kazirodztwa, muzyka, mity, liczenie, imiona, ograniczenia seksualne, czynności higieniczne, sądownictwo.

tak ogólnie to jest kultura....
dziękuję za linki jak na razie znalazłąm tylko tyle że do kultury wliczacie:
- język
- poezje
- i pewne zachowania

język to nie tylko i wyłącznie kultura, jak pisze powyżasza definicja kultura to coś więcej jak tylko i wyłacznie język...

chodziło mi o zebranie wszystkich tych myślników do kultury w jednym temacie, więc jak macie więcej propozycji to zapraszam....
i cierpiącej duszy
w tęsknocie oczu
czekam cierpliwie
aż zapomnisz
tak po prostu
i przeżyłam...

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Czerwiec 2007, 22:55:00 »
dziękuję za linki jak na razie znalazłąm tylko tyle że do kultury wliczacie:
- język
- poezje
- i pewne zachowania

to znaczy że nie czytałaś uważnie (i nie szukałaś)

Offline beatrix

• Deaf
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Czerwiec 2007, 08:34:05 »
Oteż znowu kultura...

Ja niewidzę żadnej różnicy pomiędzy dwoma światami, dzieli tylko nas wada słuchu i współny język migowy.

Głusi:
- pisza wiersze
- maluja obrazy
- tańczą, chodzą na kursy taneczne
-  interesują sie teatrem, pantonima
- posługują sie netem, wchodza na forum jak tu
- kąpią sie, jedzą, spią, gotują, piorą tak jak slyszak
- podrozują
- wspinaja po gorach
- pływaja po oceanach, jak w przypadku rejsy"Pogori"
- nawet śpiewają
- mają dużo talentów (ale słyszak nie dostrzega)
- głusi byli harcerzami, walczyli w powstaniu warszawskim
- wierzą w różnych bogów
- ubierają według gustów, stylu
- studiują różne kierunki, chodzą do szkoł policealnych
- mają rozńe image,
- sa sportowcami we wszystkich dziedzinach (nawet)
- seks uprawiają, bzykaja
- maja wiedzą i posiadają
- podrywanie, flirty, zabawy sa fajniejsze niz u slyszaków (całkiem prawda)
- interesują sie wedkarstwem
- sa lenie, madrzy, zdolni, itd.... ple ple ple
- kochają gejów, zwierzaków lub nienawidza tak jak slyszaki
- kochaja motory, samochody, wszystkie pojazdy jak naprzyklad Monika Jaworska motorowa bomba
- łączą się w pary, tworzą węzeł małżenski i rodza dzidzie....
- a diety, jedza wszystko, sa wegetarianami, albo maniacy golonek, albo anorektyczki,
- chodza do kina, teatrów, do pubów, na dyskoteki, nawet do sex shopu, wiec ...
(a poza tym nie zamierzam wymieniac wszystkiego.. niech wreszcie slyszaki sami nas dostrzegą pod innym kątem, jasne)

Więc jaka tu różnica??? Żadna... Słyszaki to jak zwykle wyolbrzymiają nasza wade słuchu i pewnie myślą ze posiadamy dziwaczną kulturę... :D
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2007, 08:42:02 wysłana przez beatrix »

Offline malina

• Deaf
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Czerwiec 2007, 11:47:38 »
dziękuje serdecznie beatrix, która jako jedyna zrozumiała o co tak na prawdę chodzi i wypisała mnóstwo rzeczy od myśliników....teraz tylko czy reszta się z tym zgadza???

a co do różnic i podobieństw w kulturze to ja sie z tobą nie zgodzę bo otóż jestem słyszakiem i w środowisku osób niesłyszących jestem od 3 lat i wyobraź sobie nie widzę żadnych ogromnych różnic między nami (może tam drobne w wychowaniu i kształceniu, ale to trzeba się dokładnie przyjrzeć żeby zauważyć)... będąc w różnych sytuacjach zawsze słyszę tylko jedno od osób nieśłyszących, że to ja nic nie wiem, bo nie należe do kultury Głuchych...ok myślę sobie to wasz świat nie będę się wtrącała... no ale przecież aż takich różnic nie ma, więc próbuje się dowiedzieć co robię nie tak, że ciągle nie należę do kultury... bo spotkałam sie nawet z tym że powiedzieli mi, że ja i tak nie zrozumiem kultury głuchych bo jest inna jak syszących.... a tu widze jednak podobna ...to w końcu jak jest... no i jeszcze jedno jak pytam o wygląd kultury to ludzie nie potrafią powiedzieć (wymienić od myślników) co składa się na tą kulturę....

sądzę, że w ten sposób dajecie do zrozumienia słyszakom że kultury Głuchych nie ma, bo każdy powinien wiedzieć z czego jego kultura się składa....i takie odsyłanie do innych linków też dużo nie daje...wiec jeżeli was pytają o kulturę to mówcie cokolwiek, żeby reszta słyszaków zaczęła w końcu myśleć....
i cierpiącej duszy
w tęsknocie oczu
czekam cierpliwie
aż zapomnisz
tak po prostu
i przeżyłam...

Offline grino

• Moderator
  • Deaf
  • Byl sobie deaf :)
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Czerwiec 2007, 13:16:35 »
Beatrix jesli swiecie slyszacych pokutuje slynny mit ze "głuchy to i glupi" a skoro sie powiela taki schemat to skad moga wiedziec ze potrafimy :D a osoba glucha zna ten zaslyszany mit i przyjmuje to jak swoja dewize zyciowa :) skoro gluchy jestem to jestem glupi, skoro glupi to nie rozumiem, skoro nie rozumiem to nie umiem, skoro nie umiem to poco mam sie starac :D I kolko sie zamyka. Tylko nieliczni wylamuja z tego korkociagow sterotypow :)
I bardzo dobrze ze o tym pisze i informuje bo sami zainteresowanii czyli osoby z wada sluchu nie maja pojecia zadnego pojecia ze sa tacy ludzie gdzie mozemy byc takze dumnii a przeciez za nas nikt tego nie zrobi ;)
Deaf.pl to serwis społecznościowy dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie.
"Język migowy jest, w rękach jego mistrzów, językiem pięknym i pełnym ekspresji; to język, dla którego, ani natura, ani sztuka nie znalazły substytutu umożliwiającego głuchym kontakt między sobą.
Tak długo jak na naszej planecie będzie choć dwoje niesłyszących, którzy będą się porozumiewać, język migowy będzie istniał."
J. Schuyler Long

poprostuagniecha

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Czerwiec 2007, 10:11:18 »
dziękuje serdecznie beatrix, która jako jedyna zrozumiała o co tak na prawdę chodzi i wypisała mnóstwo rzeczy od myśliników....teraz tylko czy reszta się z tym zgadza???

Ja się nie zgadzam. (sorry beatrix!)
I też rozumiem o co Ci chodzi, malino. Nie widzę tylko powodu, dla którego miałabym Cię uświadamiać. Potrafisz mnie przekonać, że warto?

P.S. Te linki to były tylko przykłady. Cały deaf jest pełen odnośników do kultury Głuchych (nawet te pogaduszki pozornie o niczym), tylko trzeba umieć to dojrzeć...
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2007, 10:15:21 wysłana przez poprostuagniecha »

Offline RenkaSS

• Deaf
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Czerwiec 2007, 13:16:07 »
Malina!

Zada??aś trudne pytanie. Z pozoru wydaje sie proste, ale gdy w myslach zaczę??am szukac odpowiedzi to huh... nielada sztuka...

Myslę, że dobrym przykladem naszej kultury bedzie wyk??ad Magdy i Gosi B. na minionej Konferencji PJM we Wroc??awiu. Chociażby spoób nawiązywania kontaktu, rozmowy, poznawanie się. U s??yszaków sie podchodzi i mówi, u nas jest nieco inaczej, trzeba zawo??ać ręcznie, machnąć ręką itp., nie bedę się rozpisywać, Malina, by??aś na wyk??adzie i myslę, że rozumiesz o co mi chodzi.

Przyk??adem też może być to, że nasz świat jest b.ma??y ( w moim odczuciu podkreslam), przez cale zycie poznaje innych nieslyszacych i sie okazuje ze mamy wspolną znajomą/znajomego, czy nawet nasi rodzice chodzili do jednej szkoly/klasy, u slyszaków to jest rzadkość.

Nie wiem, może niektórzy tu będą mówić że poda??am z??e przyk??ady... Ale napisa??Am to co myślę... Jak mi coś jeszcze przyjdzie do g??owy to napiszę. Pozdrówka!
"Życie jest pomyślane sprytniej od kryminału: nie pozwala zajrzeć na ostatnią stronę."

Offline malina

• Deaf
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Czerwiec 2007, 18:05:04 »
poprostuagniecha - przekonać mówisz....może to cię przekona choć nie wiem czy tak na 100% do końca, ale osoby niesłyszące chcą życ własnym życiem - ok, własna kultura - ok, we własnym gronie lub osób nowo poznanych - ok, najlepiej jakby w kazdym urzędzie była osoba migająca - ok, najlepiej jakby na ulicy wszystcy migali - ok jestem za i ty na pewno też, bo można by stworzyć świat - kraj - miasto - osiedle dla osób niesłyszacych, tylko żeby to zrobić trzeba umieć się " sprzedać", czy rozumiesz co chcę ci powiedzieć????
przykład: Polacy są słynni bo...dowcipkują, wszędzie ich pełno, maja swoje narodowe potrawy, wspaniałe miasta.....
Amerykanie są słynni bo....sie wtrącają w każdą wojnę, stanowią potęzny kraj, pełno firm mamy amerykanskich...

osoby słyszące są wstanie powiedzieć coś na temat każdego narodu... nawet całego Wschodu

zadaj im pytanie z czego słynną Głusi Kulturowo???? dostaniesz odpowiedź typu: "kto przepraszam???"
dlatego jako słysząca chc wiedzieć coś o kulturze głuchych właśnie po to żebym umiała odpowiedzieć właśnie innej osobie słyszącej która jest zielona...chyba że sama spróbujesz powiedzieć?????

RenkaSS wiem że trudne pytanie...ale znasz słyszących oni chcą natychmiastowych odpowiedzi i do tego bardzo konkternych... jak teraz sobie odpowiemy na to pytanie to potem nie bedzie problemu z odpowiedzią innym.....tak byłam na konferencji dlatego naszła mnie myśl oto pytanie zwłaszcza że cały czas było poruszane to...
i cierpiącej duszy
w tęsknocie oczu
czekam cierpliwie
aż zapomnisz
tak po prostu
i przeżyłam...

Offline efkaa2

• Deaf
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Czerwiec 2007, 21:29:19 »
Czasami dochodzi do paradoksu. Z jednej strony "słyszący nas nie rozumieją, ignorują, nie zauważają naszych potrzeb, nie szukają kontaktu" a z drugiej " jak chcesz się czegoś o Nas dowiedzieć to mnie przekonaj że warto". Też chciałabym wiedzieć więcej o Głuchych Kulturowo. Albo żeby chociaż ktoś kto uważa się za Kulturowo Głuchego powiedział "to ja". Bo jak co do czego to wyjdzie że nie ma Kulturowo Głuchych.

Offline FasOlkaa

• Mamuśka x:)
  • Deaf
    • Blog
  • Obserwowany
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Czerwiec 2007, 22:50:05 »
To ja x:P
NIKT NIE MA PRAWA MI MóWIć, JAK MAM żYć, BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE!

Offline madeleine

• Deaf
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Czerwiec 2007, 22:53:46 »
i jeszcze ja:)

Offline necia

• Oceaniczna
  • brak shut
  • Deaf
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Czerwiec 2007, 22:55:48 »
I ja.

Ciężko powiedzieć, czemu, ale tak jest.

Offline Jogurcik

• Deaf
  • Samochód jest Bogiem, prędkość nałogiem :)
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Czerwiec 2007, 23:10:23 »
I ja.

Poprostu wychowanie i pochodzenie (rodzice głusi)
:::::::::::::A GreAt mAn iS hE wHo hAs nOt LoSt tHe hEarT oF a cHiLd:::::::::