Wokół nas > Kultura Głuchych

Kultura Głuchych

<< < (14/25) > >>

Parchatek:
...wątpie, że otrzymasz na to pytanie odpowiedz, chyba że jedyną przychodzącą na myśl to język!

...niesłyszący powinni wskazać na rożnice, wskazać czym tak naprawde różni się kultura głuchych od kultury słyszących, bo same stwierdzenie, że się różni to jeszcze nie odpowiedz!

...poprostuagniecha napisała wcześniej na tym wątku, że to język kształtuje kulture!

...a to dziwne, bo według mnie język jest jednym z bardziej znanych elementów kształtujących kulture, ale nie on sam kształtuje tą kulturę ale z pomocą innych elementów np. środowisko, klimat, zasoby naturalne, wygląd (ubiór), przystosowanie się jednostki, zespół zachowań itd.

...może tylko język kształtuje kulturę gluchych!
...ale jeżeli jest inaczej to niech ktoś wkońcu to wytłumaczy, poda przykłady, różnice i mądrze to uargumentuje! :/

...bo ciągłe zaznaczanie, że się różni, że jest inna to jeszcze nie odpowiedź! :/

misiapysia:
Patch'cie
Czy oczekujesz naukowej definicji czym jest Kultura Głuchych ?
Przypuszczam, że osoby zainteresowanie nie odpiszą na Twój post, ponieważ ile można... (współczuję Wam zainteresowani).
Ale....ja jeszcze chcę dodać swoje trzy grosze.

Sama idea "Kultury" ma w jakimś stopniu oddać jakąś istotę rzeczy.
Powinna również mieć wpływ na Twoją wyobraźnię (lub wyobraźnię ludzi inteligentnych).
Może dla Ciebie wygodniej i prościej byłoby gdybyśmy nazwali tą ideę np.:
Stowarzyszenie Głuchych
Środowisko Niepełnosprawnych
Bractwo Mówiących Inaczej
... lub Związek Gł...... a nie sorki - jest już jedna taka (chora-niepełnosprawna) organizacja.

Zadaj sobie proste i podstawowe pytanie - DLACZEGO ???
Dlaczego jakaś grupa ludzi pragnie integracji ? I na swój sposób "niepodległości".

Jestem pewna, że poprostuagniecha (prawie spalona na stosie) obroniłaby Naszą Kulturę  w sposób "akademicko-globalny" lecz ja wytłumaczę to po swojemu (jak chłop babie na wozie)

Tolerancja, uznanie, współistnienie, zrozumienie, akceptacja, cierpliwość, szacunek - czy te cechy mogą charakteryzować ludzi słyszących w stosunku do Nas ?
Powinienieś domyślic się co łączy ludzi w Świecie Głuchym - co może nadać jemu świadectwo kulturowej odrębności, inności.

Czy wiesz jak cierpią i są dyskryminowane dzieci głuche pośród rówieśników ?
Czy wiesz jak trudno znaleść pracę?
Czy wiesz jak ciężko jest u lekarza?
Czy wiesz jak ciężko wezwać pomoc?
Czy wiesz, że tak naprawdę znajomi słyszaki wstydzą się kolegi niesłyszacego.
Czy wiesz jak czują się osoby normalne uważane za niepełnosprawne?

Jak długo trzeba czekać na normalną egzystencję - minęły przecież lata, wieki.

A teraz jak ktoś unosi głowę i pragnie podnieść się z pozycji klęczoncej, to ludzie podobni Tobie krzyczą jak w kampanii wyborczej - równość, miłość, braterstwo - żyjmy razem.

Każdy (i Ty również) kto boi się, że za chwilę podniesiemy się z kolan i nie będziemy uważani za niepełnosprawych, niestety będzie musiał ugiąć swoje kończyny.

Współistnienie, tolerancja ??? - ha
W Polsce bierze się pod ochronę homoseksualistów, że nie mogą adoptować dzieci - A O NAS NIC !!! :/

NAPRAWDĘ ?

Czy trzeba mieć swoje stroje i barwy "ludowe"
Czy trzeba mieć swoje obrzęby i obyczaje
Czy trzeba mieć inną wiarę

żeby być Tzw. Kulturą

Czy Głusi muszą być ubrani np.: w strój łowicki, lub paradować z piórkiem w dupie - żeby być charakterystyczą Kulturą ?

Strach Kogoś obleciał, że ktoś inny chce się odciąć od społeczeństwa, które tak naprawdę miało i ma Nas gdzieś (kolonizatorzy cholerni).

PS

a język niestety kształtuje kulturę !!! - a jak - sam sobie odpowiedz, a jak nie możesz to znaczy, że kolejne lata Twoich studiów poszły w błoto...

Parchatek:
buhahaha  :D

...po pierwsze czy mogłabyś mnie dyskretnie nie obrażać!
...zadałem pytanie, oczekuje odpowiedzi jak najbardziej na poziomie!
...otrzymałem odpowiedz, ale z impetem wjechałaś mi w DUPE! :P

Odpowiem teraz tobie na kilka twoich pytań:

Czy wiesz jak cierpią i są dyskryminowane dzieci głuche pośród rówieśników ?

Jako osoba słysząca byłem gnębiony fizycznie i psychicznie w szkole podstawowej oraz psychicznie w szkole średniej! I nie tylko Ja! Osoba słysząca bądź niesłysząca staje się ofiarą wśród rówieśników z różnych powodów! Ja i wielu moich znajomych zostaliśmy pobici, zaczepieni, wyśmiani np. z powodu stroju!

Czy wiesz jak trudno znaleść pracę?

Mi również trudno jest znaleźć pracę, bowiem po studiach licencjackich np. nie zostane przyjęty jako pracownik na poczcie bowiem moje wykształcenie jest zbyt wysokie, a pieniądze jakie otrzymałbym pracując na stażu (który jest ostatecznością dla mnie) są śmieszne bo ok. 600 zł (czyli podobnie jak pielęgniarki) (z czego za 500 zł muszę opłacić szkołę miesięcznie)!

Czy wiesz jak ciężko jest u lekarza?

Tak wiem, przez lekarzy którzy nie słuchali mnie, co mam do powiedzenia i jakie mam podejrzenia kiedy w okresie "koniec listopada - koniec grudnia" z moim organizmem zaczęło się coś dziać - teraz do końca życia muszę bardzo szczególnie uważać na wątrobę i śledzionę! (a to co im mówiłem na początku dopiero po miesiącu okazało się być prawdą w 100 % w którą oni nie chcieli uwierzyć)!

Czy wiesz jak ciężko wezwać pomoc?

...obecnie: wydaje mi się, że nie tak trudno :) http://info.nieslyszacy.pl/?id=1031 - jeżeli chodzi o wezwanie pogotowia!
                                                              http://info.nieslyszacy.pl/?id=655 - jeżeli chodzi o wezwanie policji!

Czy wiesz, że tak naprawdę znajomi słyszaki wstydzą się kolegi niesłyszacego.

A wiesz że osoby niesłyszące wstydzą się, olewają bądź nie zwracają uwagi na osobę słyszącą w towarzystwie swych niesłyszących znajomych - czyli sytuacja odwrotna (tak też się zdarza) ? :P

Czy wiesz jak czują się osoby normalne uważane za niepełnosprawne?

Skoro jesteście osobami normalnymi, pełnosprawnymi to dlaczego przysługują wam renty, zasiłki, pomoc z PFRONU? Jedne osoby chcą być uważane za w pełni sprawne, ale w niektórych sytuacjach wykorzystują swą niepełnosprawność aby osiągnąć coś, zyskać coś, uzyskać jakieś dobro materialne bądź dobro prawne! Czy uważasz że to sprawiedliwe zachowanie ?  :shock:

Czy trzeba mieć swoje stroje i barwy "ludowe"
Czy trzeba mieć swoje obrzęby i obyczaje
Czy trzeba mieć inną wiarę

żeby być Tzw. Kulturą

...w pewnym sensie nie - ale jeżeli nie potrafisz wytłumaczyć dlaczego Kultura Głuchych jest pojmowana jako kultura to tak jakby jej w ogóle nie było! 

...kiedy mówisz, że jest coś a nie podajesz różnic, przykładów, dowodów to jakby tego w ogóle nie było!
...musisz podać dowód - wtedy to może być akceptowane w pełni - bo ludzie są świadomi istnienia czegoś takiego jak KULTURA G??UCHYCH!

a język niestety kształtuje kulturę !!! - a jak - sam sobie odpowiedz, a jak nie możesz to znaczy, że kolejne lata Twoich studiów poszły w błoto...

...a czy ja napisałem w poprzednim poście że nie kształtuje ?  :shock:
...napisałem, ale stwierdziłem że on jest jednym z bardziej znanych elementów kształtujących kulturę ale i wchodzący w skład tej kultury!

...widocznie przeczytałaś do polowy i się rozpędziłaś!
...pewnie żeby jak najbardziej nakopać mi do d*** stwierdzeniami typu:

"Powinna również mieć wpływ na Twoją wyobraźnię (lub wyobraźnię ludzi inteligentnych)."

"Może dla Ciebie wygodniej i prościej byłoby gdybyśmy nazwali tą ideę np.:
Stowarzyszenie Głuchych
Środowisko Niepełnosprawnych
Bractwo Mówiących Inaczej
... lub Związek Gł...... a nie sorki - jest już jedna taka (chora-niepełnosprawna) organizacja."

- w tym momencie wydaje ci się, że myślisz jak JA ale jesteś w błędzie ! :P

...ale spodziewałem się takiej odpowiedzi na mój post!
...agresywnej!
...a ja tylko oczekuje spokojnej wypowiedzi a nie WYSZCZEKANEJ!  :shock:

misiapysia:
"Wyszczekana" odpowiedź jest następstwem Twojego pytania.
jako osoba tzw nie bedaca w kursie dzieła powinieneś zadać pytanie o Kulturę raczej w tonie neutralnym, lakoniczynym.
Lecz jeżeli w swoim zapytaniu negujesz ją, lub nawet z nie szydzisz no to masz i moją odpowiedź.
Czytając Twoje posty i opinię mam nieodparte wrażenie, że kto nie jest z Tobą jest przeciwko Tobie (a gdzież się podziały Twoje sztandarowe hasła - świat bez podziału, murów i inne ).

Nie wiem, czy ktoś jest ktoś kto wytłumaczyłby Tobie czym jest Kultura Głuchych. Myślę, że nie, ponieważ wyrobiłeś już sobie odpowiedną opinię na ten temat i tylko drażnisz swoimi uwagami.
A, że miałeś traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa i młodości - no to sorry Patch - coś z Tobą jest nie tak skoro własne środowisko Ciebie za bardzo nie chciało, a ty prawisz innemu środowisku (obcemu Tobie) morały.

Moja tzw. "agresywna" postawa jest spowodowana tym, że już chyba temat został wywałkowany i już wszyscy mają dosyć udawadniania czegoś dla noworszów-neofitów.
A Ty dalej wywarzaj otwarte drzwi - powodzenia!

poprostuagniecha:
misiupysiu, szkoda Twojego czasu (tak jak mojego) na oświecanie Słyszaków...

Odpowiem krótko (na ataki kierowane bądź co bądź pośrednio do mnie) bez owijania w bawełnę, bo mam wystarczająco dużo innej roboty.

Potrafię odpowiedzieć w sposób zarówno akademicko-lobalny (trochę o Kulturze Głuchych czytałam) jak i konkretny (trochę w tej kulturze pożyłam), ale NIE CHCĘ. Dlaczego?

1.Nie widzę powodu, dla którego miałabym przekonywać Patcha czy kogokolwiek innego o istnieniu naszej kultury. Samo postawienie kwestii w ten sposób (udowodnijcie mi, bo nie uwierzę) odbieram jako obraźliwe. Zresztą Wasza niewiedza to Wasze zmartwienie, nie moje (a mówiąc bardziej łopatologicznie - NIE MA NIC ZA DARMO! Wiedza też kosztuje! Na razie nikt z Was Słyszaków nie zaproponował ani mnie, ani "moim ludziom" niczego w zamian).

2.Napisano TONY literatury na ten temat, może by tak samemu poszperać, poczytać, zrobić jakieś solidne badania, zanim zabierzecie się do pisania prac na ten temat? Wiem, że to modny temat i mało znany, więc łatwo w nim zabłysnąć, ale dlaczego mamy Wam podawać wszystko na tacy? Może najpierw wnieście jakiś wkład do społeczności Głuchych, żebyście mieli moralne prawo do korzystania z jej dorobku? Albo zajmijcie się czymś na czym się znacie...

3. Poza tym uważam (i mam gdzieś, co Wy na ten temat powiecie, ważne jest dla mnie, że tak uważają Głusi, których szanuję), że im dłużej uda się utrzymać Was z dala od Kultury Głuchych, tym dla tej kultury lepiej. Przynajmniej do czasu, aż Społeczność Głuchych wzmocni się na tyle, że będzie mogła ten najazd barbarzyńców przeżyć.

pozdrawiam i więcej tu nie zaglądam  :mrgreen:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej