Dlaczego powinniśmy czytać polskich autorów?

Polscy autorzy nie są do końca doceniani, nawet w swoim własnym gronie. Jednak już dziś polska literatura cieszy się ogromną popularnością i to nie tylko ze względu na obowiązkowe lektury szkole. Współcześni pisarze są czytani przez masę czytelników i to nie tylko z naszego kraju. Warto zainteresować się, co do zaproponowania mają polscy autorzy naszych ulubionych gatunków i pozwolić im wkraść się w nasze gusta.

Wspieramy lokalny rynek i twórców


Wspieranie lokalnego rynku to znacznie więcej, niż tylko kupowanie polskich jabłek. Wiele rzeczy, które nas otaczają, są sprowadzane z innych krajów Unii Europejskiej albo z Chin, mimo że podobne produkty są produkowane w Polsce. Oczywiście nie wszyscy są w stanie pozwolić sobie na porządne produkty od naszych rodzimych producentów. Na szczęście książek to nie dotyczy, bo bez względu na to, czy wydawany jest polski, czy zagraniczny autor, cena okładkowa przeważnie jest taka sama. Dlatego kupując polskich autorów, nie tracimy ani złotówki, a zyskujemy za to szansę dowiedzenie się czegoś o samych sobie.

Poznajemy lepiej swoją własną kulturę


W książkach polskich autorów przeważnie świat odzwierciedla nasze najbliższe okolice. W większości książek znajdziemy oczywiście Warszawę, Kraków albo Wrocław, ale zdarzają się też opisy prawdziwych wsi i zwyczajów na nich panujących. Czasami autorzy tworzą fikcyjne miejsca albo starają się odwzorować okolicę z ich dzieciństwa, która obecnie wygląda zupełnie inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości polskich książek, szczególnie obyczajowych czy kryminalnych, możemy znaleźć opisy prawdziwych miejsca i kulturę, która do dziś w nich żyje i definiuje życie ich mieszkańców.

Pozwalamy się zainspirować


Książki z polskiego podwórka znacznie lepiej działają na naszą wyobraźnię, niż książki o podobnej tematyce, ale umieszczone w zupełnie obcym dla nas środowisku. W każdym kraju mamy inne zasady życia i inne jego tempo. Kiedy czytamy o czymś, co dzieje się tuż obok nas, łatwiej jest nam zrozumieć naszego bohatera czy sposób, w jaki działa. Dzięki temu chętniej wchodzimy w nowe historie, a może nawet dajemy się im zainspirować do stworzenia czegoś swojego, na przykład własnego opowiadania, ilustracji albo odtworzenia potrawy, którą jedzą w kluczowych momentach przestawione nam osoby.

1 thought on “Dlaczego powinniśmy czytać polskich autorów?

  1. Zależy od zainteresowań czytelnika. Nie każdy temat, czy specjalizację znajdziemy opisaną przez polskiego autora książek.

Comments are closed.