Wieś w polskich utworach

Wieś jest dla wielu twórców ogromnym żródłem inspiracji. Malarze oraz pisarze prześciagają się w oddaniu jej piękna, uroku i zjawiskowości. Obraz miejsc dalekich od ulicznego zgiełku od dawna przyciąga ludzi zmęczonych miejskim trybem życia i zachwyca swą urodą.


Obraz Józefa Chełmońskiego, „Jesień”, jest swoistym hołdem dla wyczerpującej pracy w polu. Przedstawia dwóch młodych chłopców, prawdopodobnie jeszcze dzieci, znajdujących się na pokrytym żółkniejącą trawą obszarze. Jeden z nich, wyglądający na mniejszego, grzebie patykiem w stosie drewna, próbująć rozpalić ognisko. Udaje mu się wzniecić gęsty biały dym. Drugi chłopak przygląda się poczynaniom swojego towarzysza. Obaj odziani są w zniszczone brudnoszare kapoty, a starszy z nich ma nawet na sobie czerwoną narzutę, również w nie najlepszym stanie. Wnioskujemy zatem, że temperatura nie jest zbyt wysoka.


Na obrazie dominują ciepła barwy. Trawę namalowano przy użyciu brązu i różnych odcieni zieleni. Niebo jest żółte, dlatego możemy wywnioskować, że mamy do czynienia z powoli kończącym się dniem. Znajdujące się w tyle bydło, najprawdopodobniej krowy, stanowią miły dodatek do tła.
Wieś zainspirowała także Władysława Reymonta do napisania powieści „Chłopi”. Bardzo możliwe, że pisarz był zainteresowany kulturą i obyczajowością ludzi żyjących na wsi. W utworze opisał także zwyczaje mieszkańców wsi, jak wesele czy zaduszki. Ludzie wierzyli w specjalne rytuały mające zapewnić szczęście w małżeństwie czy przychylność zmarłych przodków, powracających na ziemię jako duchy. Przykładowo, rozrzucanie chleba czy innych produktów spożywczych miało nakarmić głodne dusze.


W „Weselu” Stanisław Wyspiański porównuje inteligencję z chłopami. Ci pierwsi są wiejskim życiem zainteresowani. Wieśniaków przedstawia się jako prostych ludzi, ale zaciekawionych polityką czy zagranicznymi podróżami. Mamy tam też pokazaną obyczajowość i sposób myślenia chłopstwa – mnóstwo informacji znajdziemy zwlaszcza w scenach pokazujących uroczystość trwającą już po zaślubinach.
Temat wsi jest bardzo obszerny i może być omówiony na różne sposoby. Z dala od miejskiego zgiełku, każdy znajdzie coś dla siebie.