Jakiej marki soundbar wybrać?

Jakiej marki soundbar kupić? Na co zwrócić uwagę, kupując urządzenia tego rodzaju? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury już teraz. Szczegóły znajdziesz poniżej.

  1. Jakiej marki soundbar wybrać?
  2. Jakie są rodzaje soundbarów?
  3. Na co zwrócić uwagę kupując soundbar?

Soundbar to doskonałe urządzenie, którego zadaniem jest poprawianie jakości dźwięku. Jeśli głośniki w Twoim oferują słabe brzmienie, koniecznie kup rozwiązanie tego rodzaju. Jakiej marki soundbar wybrać? Jakie parametry soundbarów są ważne? Odpowiadamy w niniejszym artykule.  

Jakiej marki soundbar wybrać?

Jakiej marki soundbar wybrać? Lepszym rozwiązaniem będzie soundbar Philips czy TCL? Sama marka nie ma na początku aż takiego znaczenia, ponieważ w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad naszymi wymaganiami. To do tych oczekiwań dopasowuje się parametry poszczególnych urządzeń. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości produktach, które będą sprawnie działały przez długi czas, polecamy wybrać oczywiście modele znanych marek. Na przykład aktualnie sporą popularnością cieszy się soundbar JBL, szczególnie że w ofercie znajdziesz nie tylko z wyższej półki rozwiązania, ale także tanie urządzenia, które są w stanie zagwarantować doskonałej jakości dźwięk przestrzenny. 

Zależy Ci na większej funkcjonalności urządzenia? Chcesz kupić urządzenie, które poza podstawowymi opcjami oferuje także dodatkowe rozwiązania, jak – na przykład – technologię Apple AirPlay? Takie funkcje zapewnia – między innymi – soundbar Bose, który na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się wyjątkowym brzmieniem. Niektóre modele wspomnianej marki pozwalają także na sterowanie głosowe.

Jeśli natomiast zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, ale jednocześnie nie chcesz przeznaczać na urządzenie sporo pieniędzy, koniecznie sprawdź soundbar TCL – rozwiązanie aktualnie tanie, a spełniające oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników. Dzięki technologii Dolby Atoms udało się uzyskać wielowymiarowy dźwięk, gwarantujący głębię oraz takie wrażenia, jak w kinie. Wyraźniejsze dialogi czy możliwość bezprzewodowego odtwarzania to kolejne zalety większości urządzeń marki TCL. Nie zwlekaj i już teraz zapoznaj się z pełną ofertą soundbarów produkowanych przez wspomnianą firmę. 

Jakie są rodzaje soundbarów?

Soundbary dzieli się według wielu kryteriów. Pierwsze z nich dotyczy konstrukcji i tu wyróżnia się soundbary jednoelementowe oraz wieloelementowe. Jednoelementowe rozwiązania do popularne „belki”, które z reguły ustawia się tuż przed telewizorem. Warto jednak zwrócić uwagę na bardziej rozbudowane opcje. Ostatnio świetnie sprzedają się soundbary dwuelementowe składające się ze wspomnianej belki oraz subwoofera. W obu przypadkach otrzymujesz urządzenia, które oferują szerszy zakres tonalnej dynamiki.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, soundbary dzieli się na uniwersalne oraz takie, które umieszcza się w konkretnym miejscu – na przykład wiesza na ścianie. 

Na co zwrócić uwagę kupując soundbar?

Na co zwrócić uwagę, kupując soundbar? Pierwszym kryterium są wyjścia. Soundbary można podłączać do telewizora na różne sposoby – na przykład za pośrednictwem kabla HDMI, optycznego wejścia cyfrowego, złącza koaksjalnego czy złącza analogowego. Wielu specjalistów uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup takiego soundbara, który ma te wszystkie opcje. Dzięki temu będziesz zabezpieczony na każdą ewentualność. 

Następnym parametrem jest łączność. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, które mają moduł Bluetooth. To zaś sprawia, że soundbar można wykorzystać jako głośnik do odtwarzania muzyki ze smartfona lub komputera.

Równie ważnym kryterium jest moc całkowita. To właśnie ten parametr wpływa na głośność urządzenia. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym większą liczbę watów powinieneś wybrać. Zwróć także uwagę na liczbę kanałów. Aktualnie wyróżnia się takie rozwiązania jak soundbar 3.0, 2.0, 7.1, 5.1 czy 3.1.4. Co właściwie oznaczają te liczby? Pierwsza informuje o ilości głośników, druga o dodatkowym głośniku wolnostojącym. Na przykład 2.0 oznacza, że soundbar ma dwa głośniki i nic poza tym. 3.1.4. natomiast, że w danym urządzeniu zamontowano 3 podstawowe głośniki, 1 informuje o dodatkowym subwooferze, a 4 o górnych głośnikach, które także umieszczono w soundbarze. Te dodatkowe górne głośniki znacząco podnoszą jakość audio. Jeśli zależy Ci na maksymalnej jakości dźwięku, koniecznie wybierz te urządzenia, które są bardziej rozbudowane. 

Kupując soundbar, zwróć także uwagę na jego rozmiar i kształt. Ważne, aby nie zasłaniać telewizora listwą. Z tego powodu często poleca się soundbary o niskim profilu, gdyż bez problemu można je położyć bezpośrednio przed telewizorem. Na rynku znajdziesz również soundbary przeznaczone do montażu ściennego.

Przed zakupem soundbara warto oczywiście zapoznać się z takimi pojęciami jak Dolby Digital i sprawdzić, za co odpowiada głośnik niskotonowy. Dzięki opiniom innych klientów można upewnić się, że jakość dźwięku oferowaną przez bezprzewodowy subwoofer lub inny głośnik podczas słuchania muzyki będzie na wysokim poziomie. Przestrzenny dźwięk pozwoli odkryć nowy poziom oglądania filmów. Zewnętrzne głośniki sprawdzą się o wiele lepiej niż modele z wbudowanym subwooferem, dlatego warto poznać aktualny ranking soundbarów, upewnić się że wybrany model ma złącze hdmi i obsługuje dolby pro logic ii oraz dolby atmos, a następnie kupić dla siebie porządny sprzęt. Zarówno odtwarzanie muzyki, jak i używanie kina domowego na pewno na tym zyskają. W końcu dźwięk wielokanałowy z głośńików wbudowanych rzadko kiedy brzmi dobrze, a wirtualny dźwięk przestrzenny to nie to samo, co głośniki surround z funkcja adaptacji dźwięku. W praktyce po zmianie głośników wbudowanych na soundbar z bezprzewodowym subwooferem rzadko kto myśli o powrocie do poprzedniego ustawienia.