Talerze perkusyjne – nieodzowny sprzęt każdego zespołu muzycznego

Talerze, w które wyposażona jest perkusja, stanowią wyjątkowy rodzaj instrumentu. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że bez nich nie poradziłby sobie żaden zespół grający muzykę rozrywkową. To właśnie dlatego zakup talerzy perkusyjnych jest równie ważny jak nabycie bębnów. Trzeba przy tym pamiętać, że to właśnie talerze pozwalają wydobyć charakterystyczny dźwięk perkusyjnego zestawu. 

Rodzaj materiału

Talerze perkusyjne produkuje się zazwyczaj z brązu B8, B10, B12 i B20 oraz mosiądzu i cyny. Do wytworzenia tych instrumentów używa się też innych materiałów i mieszanek stopowych. Jednak te wymienione stanowią bazę wszystkich wytwarzanych talerzy. Warto pamiętać, że im mniejsza jest zawartość cyny w stopie, tym dźwięk talerza będzie brzmiał wyraźniej. Talerze wytwarzane z mosiądzu zazwyczaj są przeznaczone dla amatorów lub jako sprzęt przeznaczony do prób. Wynika to stąd, że jest to produkt niezwykle wytrzymały, więc trudno go uszkodzić. Trzeba byłoby użyć naprawdę dużej siły, by doznał on uszczerbku. 

Talerze dla zawodowców 

Talerze z brązu B8 należą do najczęściej spotykanych na rynku. Są to wyroby w pełni zawodowe. Odznaczają się nie tylko dużą wytrzymałością, ale też wydają jasne, skupione brzmienie. Talerze perkusyjne z brązu B20 mają w sobie 20 procent cyny. To sprawia, że ich dźwięk jest szlachetny i pełny. Tego rodzaju stopu używa się w zasadzie dla talerzy zawodowych. Wykonanie takiego produktu wymaga dużych umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Warto wiedzieć, że talerze wykonuje się zarówno ręcznie jak i maszynowo. Gdy produkt z takiego stopu jest cieńszy, to wówczas jego dźwięk jest szlachetniejszy. Znawcy muzyki dzielą talerze perkusyjne na kilka typów. Podział ten jest uzależniony od sposobu ich użycia oraz przeznaczenia 

Budowa talerza 

Budowa talerza perkusyjnego nie jest skomplikowana. Składa się on z powierzchni, krawędzi oraz tak zwanego bella. Wysokość między główką a krawędzią talerza określa się mianem profilu. To właśnie on odpowiada za brzmienie. Jeśli talerz jest bardziej płaski, to jego wibracja będzie większa. Przy wyższym profilu, częstotliwość drgań uzyskuje mniejszą amplitudę. Na brzmienie tego sprzętu mają wpływ również inne czynniki. Talerze perkusyjne o większych rozmiarach będą brzmiały głębiej i niżej. Przy zakupie tego rodzaju instrumentów warto też wziąć pod uwagę ich wykończenie. Może być ono surowe, hybrydowe, piaskowane, matowe lub błyszczące. Wszystko to podkreśla charakter sprzętowy. Planując zakup talerzy, warto udać się do sklepu, w którym będziemy mieli możliwość posłuchać brzmienia poszczególnych wersji tego instrumentu.