Minisłowniczek k-popowy

Wejście w świat k-popu nie jest łatwe. Nagle pojawiają się wokół Ciebie słowa typu bias, maknae, hyung czy aegyo, a ty nie masz pojęcia, co one oznaczają. Aby ułatwić życie początkującym fanom, przygotowaliśmy minisłowniczek k-popowy. Oto 15 słów, które powinieneś znać, na początku swojej przygody z k-popem.

All Kill – sytuacja, w której utwór zajmuje pierwsze miejsca na najważniejszych koreańskich listach przebojów.

Aegyo – urocze zachowanie idola; mówienie dziecinnym głosem, śpiewanie uroczych piosenek, dziecinne gesty i mimika. Może to być zachowanie naturalne lub udawane.

Bias – ulubiony, faworyzowany przez Ciebie członek zespołu. Ulubiony bias pośród wszystkich biasów to Ultimate Bias (UB).

Big 3 – wielka trójka, czyli trzy największe wytwórnie k-popowe: JYP Entertainment, YG Entertainment oraz SM Entertainment.

Black Ocean – moment, gdy w czasie występu zespołu, na widowni gasną wszystkie lightsticki. Wyraża to brak wsparcia i szacunku względem zespołu.

Comeback Stage – powrót zespołu, czyli specjalny występ z nowym utworem. Jest to występ w jednym z południowokoreańskich programów muzycznych.

Fanchant – zsynchronizowane okrzyki fanów w czasie występu zespołu k-popowego. Zazwyczaj są to fragmenty tekstów lub imiona członków zespołu skandowane w kolejności od najstarszego do najmłodszego (z wyjątkiem lidera, którego niezależnie od wieku, wymienia się na początku).

Hyung – „starszy brat”; członkowie zespołu zwracają się tak do starszych od siebie kolegów.

Idol – artysta k-popowy. Określa się tak zarówno członków zespołów, jak i na solistów.

Lightstick – specjalnie zaprojektowany gadżet, którego funkcją jest świecenie (najczęściej w barwach zespołu). Często możliwe jest zdalne kontrolowanie lightsticków, dzięki czemu na koncertach świecą w rytm muzyki.

Maknae – najmłodszy członek zespołu.

Oppa – „starszy brat”, tego słowa używają dziewczyny, zwracając się do starszych od siebie chłopaków. Fanki często zwracają się tak do k-popowych idoli.

Rookie – idol lub zespół, który niedawno zadebiutował; ktoś nowy w branży muzycznej.

Sasaeng – psychofan, który narusza prywatność idola, śledzi go lub próbują włamać się do mieszkania.

Trainee – stażysta trenujący w wytwórni muzycznej, który przygotowuje się do debiutu jako idol. Trening trwa od kilku miesięcy do kilku lat i nie zawsze kończy się debiutem.